Muhammed Ali es-Sabuni ve tefsirciliği
Muhammed Ali es-Sabuni and his commentary
  1. Tez No: 125642
  2. Yazar: AHMET TURAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET Özdemir, Ahmet Turan,“Muhammed Ali es-Sâbûnî ve Tefsirciliği”, (Yüksek Lisans Tezi), Danışman: Yrd. Doç. Dr. Hasan KESKİN. Muhammed Ali es-Sâbûnî ve Tefsirciliği adını taşıyan bu çalışmamızda Sâbûnî'nin hayatını ve onun tefsir anlayışını ortaya koymaya çalıştık. Tezimiz giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında; Muhammed Ali es-Sâbûnî'nin Kur'ân ve Tefsir İlmi hakkındaki görüşlerini verdik. Kur' ân' m anlaşılmasının önemini, ve Tefsir ilminin Kur' ân' in anlaşılmasındaki rolünü, Sâbûnî'nin görüşleri istikametinde izah ettik. Birinci bölümde; Sâbûnî'nin hayatım, ilmi kişiliğini, eserlerini ve tefsir kaynaklarını ele aldık. Özellikle tefsir alanındaki eserler ile tefsir kaynaklan üzerinde durduk. İkinci bölümde ise; Sâbûnî'nin tefsir anlayışım ve metodunu tespit etmeye çalıştık. Onun tefsir anlayışım ortaya koyarken hareket noktamız, özellikle iki eseri oldu. Bunlar: Safvetü't-Tefâsîr ve et- Tibyân fi Ulûmi'l-Kur'ân isimli eserleridir. Yeri geldikçe bu konuda diğer eserlerine de başvurduk. Onun tefsir metodunu, Rivayet ve dirayet tefsiri içerisinde değerlendirebileceğimiz bazı konulurdan hareketle ortaya koymaya çalıştık. Bu bölümde şu sonuca ulaştık: Sâbûnî, rivayet ve dirayet tefsirlerinin her ikisine de tefsirinde başvurmuştur. O tefsirde rivayet ve dirayet dengesini sağlamayı amaçlamıştır. Yine ona göre Kur' ân' in eşsiz güzellikleri sayılmayacak kadar çoktur ve her zaman ve mekanda onun güzelliklerini faklı yönleriyle ortaya koyacak alimlere ihtiyaç vardır. Üçüncü bölümde Sâbûnî'nin bazı tefsir problemleri hakkındaki görüşlerini örnekleriyle birlikte sunduk. Sebe-bi nüzul, nesh, muhkem-müteşabih, kıssalar ve israiliyyat, Kur'ân icazı ve iş'ari tefsir bu bölümde ele alman konulardır. Tezimizi Muhammet Ali es-Sâbûnî ve Tefsirciliği başlığı atında ele aldığımız konulardan çıkanları sonuçlan vererek bitirdik.
Özet (Çeviri)
II SUMMARY ÖZDEMÎR Ahmet Turan, Muhammed Ali es-Sâbûnî and his commentary, (Higher Degree thesis), Supervisor: Yrd. Doç. Dr. Hasan KESKİN. In this study called Muhammed Ali es-Sâbûnî and his commentary, we tried to release Sâbûnî's life and his commentary understanding. Our study consists of intdoduction and three chapters. In introduction, we presented Muhammed Ali es-Sâbûnî' s point of view about Koran and commentary science, we explained the importance of understanding of Koran with Sâbûnî's point of view. In the first chapter, we dealt with his life, his scientific personalty, books and his commentary sources. We espocially mentioned about his commentary books and commentary sources. In the second chapter, we tried to fix his commentary understanding and his method. While we were explaining his commentary understanding, we used his two books: Safvetü't- Tefâsîr and et-Tibyân fi Ulûmi'l-Kur'ân. We benefited from his other books when necessary. We dealt with his commentary understanding fron the point of some subjects which are accepted in rivayet and dirayet commentary, r We concluded that Sâbûnî used both of rivayet and dirayet in his commentary. According to him, the unigue beauties of Koran are excessive and at any time and place savants who explain its beauties are needed. Sâbûnî defended that iş'ari commentary can be done if some canditions are carried out. In the third chapter, we explained his opinions about some commentary problems with examples. The subjects which are dealt with in this chapter are: Sebeb-i nüzul, Nesh, Muhkem and Müteşâbih, Kur' ân i'câzı and İşâri Commentary.. We finished our study with giving the conclusions of the subjects which were dealt with.