Sivas'ta çocuk ve genç suçluluğu
The Child and teenage guiltiness in Sivas
  1. Tez No: 125643
  2. Yazar: ERGİN ERBAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZİYNET BAHADIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Bu araştırmanın temel amacı Sivas il merkezinde çocuk ve genç suçluluğunun ne durumda olduğunu ortaya koymaktır. Çalışmamız iki kısımdan oluşmaktadır. Birinci kısımda çalışmaya ilişkin genel bilgiler, suç ve suçluluk olgusu, suç teorileri, suç türleri, çocuk ve genç suçluluğunun özellikleri, nedenleri ve önleme çabalarına ilişkin bilgiler, uluslar arası belgelerde çocuk haklan ve çocuk mahkemeleri üzerinde duruldu. Çalışmamızın ikinci kısmında ise, Sivas Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şubesinden alman bilgiler tablolar haline getirilerek yorumlandı. II
Özet (Çeviri)
SUMMARY The basic aim of this investigation is to bring up what the situation of child and teenage guiltiness in the centre of Sivas is. Our study consists of two parts. In the first part it is about crime, criminology, theories of criminology, the features of child and teenage crimes, crime prevention efforts and child rights and courts. In the second part of our study, the data taken from the Child Department of the Security Administration of Sivas were tabulated and interpreted. *&£* $0&* vşgfc** t,c' III