Albert Camus felsefesinde saçma ve başkaldırı kavramları çerçevesinde hümanite anlayışı
Understanding of humanity in Albert Camus philosophy within the frame of the concept of absurd and revolt
  1. Tez No: 125641
  2. Yazar: YAKUP HAMDİOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. METİN COŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Felsefi düşüncelerini saçma ve başkaldırı kavramları çerçevesinde oluşturan Camus'ye göre, en baştan çözümlenmesi ve çözülmesi gereken sorun; yaşamın, yaşanmaya değip değmeyeceğine ilişkin bir yargıya varmaktır. Bu bakış içerisinde, yaşamın anlamının yeniden kurulabilmesi için bir başlangıç noktasına gereksinim vardır ve bu doğrultuda insan-dünya ilişkisinin yeniden gözden geçirilmesi gerekir. Bu bağlamda insan, yaşamına yönelik anlam arayışında, yargısı için açıklık talebiyle dünyaya yöneldiğinde, tüm çabalarına karşı kayıtsız bir dünya bulmaktadır. Camus'ye göre bu durum (insan ile dünya arasındaki ilişki) saçmayı oluşturmaktadır ve insan dünya içerisindeki konumunun bu tutarsızlığını eylemine dayanak yaparak yaşamının anlamım kurmalıdır. Camus'nün saçmaya sonuna kadar bağlı kalmaktaki amacı; insan-dünya karşıtlığını sürekli yaşatmaktır. Bunu göstermek için de saçma kavramını, saçmadan kaçış yolları olarak belirlediği intihar ve umut kavramları ile birlikte işler. Camus'ye göre, eğer saçmadan kalkarak olumlu bir davranış kuralı benimsenmek isteniyorsa, saçmaya sonuna kadar direnmek ve buradan çıkacak sonucu bir eylem kuralı olarak benimsemek gerekir. Camus'nün saçmaya direnme aşamasında en temel dayanağı ölüm bilincidir. Ölüm bilinci saçma düşünceye insanın bütün eylemlerinde temel alması ve sonuna kadar sürdürmesi gereken gerçekliğini verir. Böylece, saçma bütünüyle benimsendiğinde intihar ve umut düşüncelerinden uzaklaşılır. Camus saçmaya karşı direnme ediminden üç sonuç çıkarır: başkaldırı, özgürlük ve yaşama tutkusu. Bu bağlamda saçma kavramı her şeyden önce, hatta yaşamının anlamından bile, insanın yaşama bağlı kalmasına olanak tanıyan bir kural olur. Ancak insan yaşamının anlamını saçmaya direnmenin sonunda ortaya çıkan başkaldırı davranışının ortaya çıkaracağı değerlerle kuracaktır. Başkaldırı davranışının çağıracağı değerler ile saçma aşılacaktır. Saçmaya direnme edimi başkaldırı davranışının olumlu özünü verir. Bu bağlamda saçmanın sunduğu insan-dünya karşıtlığı başkaldırı davranışında hayır- evet karşıtlığına dönüşür. Başkaldıran insan“hayır”derken bir.sınırın varlığınıkesinler. Aynı zamanda başkaldıran insan bu sınır içerisinde bir değere tutunarak“evet”der. Başkaldırı davranışının getireceği değerler görece farklı olsa da, temel değer insan değeridir. Böylece başkaldırı davranışı insanı, insanlığın bir parçası konumuna getirir ve insanlar arasında bir dayanışma sağlar. Camus başkaldırı kavramını metafizik ve tarihsel başkaldırı olarak ikiye ayırır. Metafizik başkaldırı, insanın dünyadaki saçma konumunun kaynağı olarak gördüğü Tanrı'nın karşısına dikilmesidir. Camus'ye göre metafizik başkaldırısında Tanrı'sını içinde öldüren insan, tarihe yöneldi ve başkaldırısının olumlu özünü unutarak nihilizme saplandı. Bu bağlamda çalışmamızın ana argümanı şöyledir: Camus felsefesinde saçmanın sonunda ortaya çıkan başkaldırı, ancak hümaniteye hizmet ettiği ölçüde nihilizmi aşar ve bütün insanlık için değer oluşturur. Çalışmamızın birinci bölümünde saçma ve başkaldırı kavramlarını hümanite kavramıyla birlikte, Camus'nün hümanite anlayışını ortaya çıkarma yönünde işledik. Çalışmamızın ikinci bölümünde ise sanatçı-filozof olarak Camus'nün eserlerinde vurguladığı hümanite çekirdeklerini bulup çıkarmaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY For Camus who formed his philosophical ideas within the frame of the concepts 'absurd' and 'revolt', the problem to be primarily analysed and solved is to arrive at a judgement whether life is worth living. Within this perspective it is necessary to have a starting point to re-construct the meaning of life, and the relation between the human being and the world has to be reviewed in this direction. In this connection the human, in the search for a mening of life, turns to the world with a claim for clarity of his/her judgement, but finds a disinterested world in spite of all efforts. This situation (the human- world relationship), according to Camus, manifests the absurd and the human must construct the meaning of life by making the intenability of his/her position in the world as the basis of action. Camus' purpose to hold on to the absurd till the end, is to keep the human-world relationship continually alive. For Camus, if one desires to own a positive rule of behaviour by starting from the absurd, one must resist the absurd till the end and must accept the conclusion as a rule for action. In the period of resistance to the absurd, the most important fundament is the consciousness of death. The consciousness of death provides the reality which is to be the fundament of all actions and which must be pursued to finality. Thus, when the absurd is owned wholly, one gets away from the thoughts of suicide and hope. Camus obtains three results from rsistance to the absurd: revolt, freedom and lust for life. Then the absurd becomes, before anything else and even before the meaning of life, a rule which makes it possible for the human to cling to life. The human, however, shall construct this meaning by values obtained by the revolt as a consequence of resistance to the absurd. With the values called by the revolt, the absurd will be overcome. The action of resistance to the absurd gives the positive essence of the revolt. Here, the opposition human-world, brought forth by the absurd, transforms into the no-yes opposition in the act of revolt. The revolting human, when saying 'no', makesIV the existence of a boundary precise. At the same time, the revolting human, by holding to a value within this boundary, says 'yes'. Though the values which shall be brought by the revolt may relatively different, the fundemental value is the value of being human. Thus revolt makes the human a part of humanity and establishes a solidarity. Camus distinguishes between the metaphysical and the historical concepts of revolt. The metaphysical revolt is to stand up against God, which Camus sees as the source of man's absurd situation in the world. The human, he says, killing God within by metaphysical revolt, turned to history and, forgetting the positive essence of revolt, got stuck into nihilism. In this connection the main argument of our study runs: In Camus philosophy the act of revolt which appears as a result of the absurd, transcends nihilism in so far as it serves humanity and forms a value for all humans. In the first part of our study we worked out the concept of the absurd and of the revolt together with the concept of humanity in order to show Camus' understanding of humanity. In the second part we tried to extract the seeds of humanity which Camus, as an artist-philosopher, emphasized in his works.