Mısır'da çağdaş tefsir hareketi ve Mahmud Şeltüt örneği
The Contemporary interpration movement in Egypt and Mahmud Sheltut
  1. Tez No: 125649
  2. Yazar: HARUN ÇEVİK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İSMAİL ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET Çalışmamız iki bölümden oluşmaktadır. Üç kısımdan oluşan ilk bölüm, modern Mısır'da çağdaş tefsir hareketidir. Son dönem tefsir araştırmaları bağlanımda tefsir hareketleri ve çeşitlerinin tasnifi diye isimlendirdiğimiz birinci kısımda yapacağımız ( tasnife zemin hazırlamak, konu ile ilgili kaynakların bir kısmını derli ve toplu olarak sunabilmek gibi düşüncelerle daha önce yapılmış tasniflerden aktarımlarda bulunulmuş, Ahmed Cevdet, Bilmen, Zehebî, Cerrahoğlu, Şimşek, Turgut, Albayrak, Demirci, Şerif, Kırca, Koç, Goldziher ve Jansen'in sınıflandırmaları hakkında bilgi verilmiştir, ikinci kısım Çağdaş tefsir hareketinin kısa tahlilidir. Bu kısımda çağdaş tefsir hareketi kısaca tetkik edilmiş, onun genel özellikleri beyan edilip öncüleri hakkında bilgi verilmiştir. Çağdaş tefsir hareketinin paradigmasını sunmak için Ahmed Han ve Afgâni mercek altına alınmıştır. Mısır'da çağdaş tefsir hareketinin tasnifi ve öncü müfessirlerin tefsir anlayışı birinci bölümün üçüncü kısmını oluşturmaktadır. Bu kısımda beşli bir tasnif yapılmış ve Abduh, Tantâvi, Emin el Hüli ile Seyyid Kutub'un hayat ve fikirleri hakkında açıklamalar zikredilmiştir. ikinci bölüm Mahmûd Şeltût'tur. Bu bölümde iki kısımdan oluşmaktadır, ilkinde Şeltûfun hayatı takdim edilip eserleri tanıtılmıştır. İkinci bölümde ise tefsiri hakkında bilgiler verilip tefsirdeki metodolojisi ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Our study is composed of two chapters, the first chapter, which consists of three parts, is about the contemporary interpretation movement in Egypt. İn the first chapter titled. The interpretation movements and the ciassificatio of their sorts within the context of the last term interpratation researches, we made some quatations from the classifications made before in order to prepare a suitable ground for the classification in the first chapter and to present the relevant resources well coordinated, so some information was given about the classifications made by Ahmad Jawdat, Bilmen, Zahabî, Cerrahoğlu, Shimşek, Turgut, Albayrak, Demirci, Sherif, Kırca, Koç, Goldziher and Jansen, The second chapter is about the analysis of the contemporary interpratation movement. Here, it was analysed in short and the information about its common characters and leaders was given. To, present the paradigm of the contemporary interpratation movement, Ahmad Khan and Jamâladdîn Afghani were taken under the lens. The classification of the contemporary interpratation movement in Egypt and the interpratation understanding of the leader commentators form the third part of the first chapter. İn this part, a five some classifications were quated about the lives and thoughts of Abduh, Tantawi, Amin al-Hûli and Sayyid Qutb. The second chapter is about Mahmud Şheltût, This chapter is composed of two parts. İn the first part, the life of Şheltût was presented and his Works introduced, in the second part, the required information about his interpratation was given and his methodology of interpratation is tried to be brought up.