Koroner bakım ünitesinde akut miyokard infarktüsüne bağlı ölümler
- Tez No: 12565
- Danışmanlar: PROF.DR. A. H. KÖKER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET 1978-1988 yılları arasındaki on yıllık dönemde Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi iç Hastalıkları Kliniği KBÜ'e 1354 hasta akut miyokard infarktüsü tanısıyla yattı. 1137 vaka erkek, 217 vaka kadındı. Erkek:kadın oranı 5.2:1 di. Mortalite oranı % 10.19 olarak tespit edildi, ölen 138 hasta ve ölmeyen has talar arasından seçilen 100 kontrol hastası karşılaştırıldı. Kadınlar arasında ölüm oranının erkeklere göre daha yüksek olduğu, mortalitenin yaşla beraber arttığı görüldü. Anterior lokalizasyonda ve kombine yerleşimli miyokard in farktüslerinde ölüm oranının anlamlı derecede yüksek olduğu tespit edildi. Hastaların KBÜ'e kabul edildikleri andaki nabız ve tansiyon değerleri incelendiğinde daha sonraki takiplerinde ölen grupta kontrol grubuna göre sis tolik basıncın anlamlı derecede düşük, ortalama nabız değerinin anlamlı dere cede yüksek olduğu görüldü. Bu hastalarda beyaz küre ve sedimentasyon hızı değerleri de kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksekti. Yine ölen has taların teşkil ettiği grupta takipleri süresince aritmi ve kalb yetmezliği komplikasyonları büyük oranda gözlendi. Vakaların % 67.5'unun pompa yetersizliği, % 9.42'sinin primer ventriküler fibrilasyon, % 7.24'ünün av tam blok, % 5' inin serebral tromboembolik olay sebebiyle öldüğü anlaşıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY During a ten year period starting from 1978, 1354 patients with myocardial infarction were addmitted to CCU of Erciyes University of Medical School. Of these cases, 1137 were male and 217 were female. Male/female ratio was 5.2/1. Overall mortality was 10.19 %. One hundered randomly selected survivors and 138 nonsurvivors were compared in regard to same parameters: mortality was higher in females, in elderly and in patients with anterior wall or combinated pattern of myocardial infarction. Blood pressure at admission was significantly lover and pulse rates, sedimantation rates and white blood cell counts were significantly higher in patients who died due to myocardial infarction compared to patients who survived. The occurrence of complications like cardiac arrhythmia and myocardial failure during the hospital course was more frequent among nonsurvivors. Cause of death was myocardial failure, in 67 %, ventricular fibrillation in 9.42 % complete AV block in 7.24 % and cerebral emboli in 5 %.