İlköğretim 4. sınıf sosyal bilgiler öğretiminin öğrencilerin bireysel farklılıklarının karşılanması açısından değerlendirilmesi
From the point of view of increase the value of students' individual differences at fourth class primary education of social studies teaching
  1. Tez No: 125673
  2. Yazar: VİLDAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET DOĞANAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
ÖZET İLKÖĞRETİM 4. SINIF SOSYAL BİLGİLER ÖĞRETİMİNİN ÖĞRENCİLERİN BİREYSEL FARKLILIKLARININ KARŞILANMASI AÇISINDAN DEĞERLENDİRMESİ Vildan YILMAZ Yüksek Lisans Tezi, Eğitim Bilimleri Anabilim Dalı Danışman: Yrd. Doç. Dr. Ahmet DOĞANAY Eylül 2003, 144 sayfa Bu araştırma, ilköğretim 4. sınıf Sosyal Bilgiler Öğretiminin öğrencilerin bireysel farklılıklarım karşılaması açısından değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Ayrıca bu araştırmada öğretmenlerin Sosyal Bilgiler öğretiminin bireyselleştirilmesiyle ilgili görüş ve önerilerinin tespit edilmesi de amaçlanmıştır. Araştırma, Adana ili Seyhan ve Yüreğir ilçelerinde 2002-2003 eğitim-öğretim yılında görev yapan yüz 4. sınıf öğretmeni ile yapılmıştır. Araştırma ile ilgili verileri toplamak amacı ile hazırlanan görüşme formu üç bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde öğretmenlerin kişisel bilgilerine yönelik sorular, ikinci bölümünde, öğretmenlerin öğretim sürecinde öğrencilerin bireysel farklılıklarım nasıl tespit ettiklerini, bu farklılıkları karşılamaya yönelik ne tür etkinlikler yaptıklarım ve öğrencilerin bireysel farklılıklarım karşılarken karşılaştıkları güçlükleri belirlemeye yönelik sorular, son bölümde öğretmenlerin Sosyal Bilgiler öğretiminin bireyselleştirilmesi ile ilgili görüşlerim belirlemeye yönelik soru yer almıştır. Elde edilen verilerin analizinde frekans ve yüzde kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgulardan şu sonuçlar çıkmıştır: 1. Sınıflarında sosyo-kültürel farklılıklara sahip öğrencilerin olduğunu belirten öğretmenlerin oram yüksek, ancak bunlara yönelik etkinlik yapan öğretmenlerin oram oldukça düşüktür. 2. Sınıflarında özel eğitime muhtaç olan öğrenciler için öğretmenlerin tamamı var derken özellikle genel öğrenme bozukluğu ve duygusal davranış bozukluğu olan öğrenciler için var diyen öğretmenlerin oram oldukça yüksektir. Öğretmenler buiii öğrencileri genel olarak kendilerinin tespit ettiğini belirtmişlerdir. Öğretmenlerin %23'ü bu öğrenciler için etkinlik yaptığını belirtmiştir. 3. Sınıflarında farklı zeka türlerine sahip öğrenciler için öğretmenlerin tamamı var derken özellikle sözel-dilsel, mantıksal-matematiksel ve kişiler arası sosyal zekaya sahip öğrencilerin olduğunu belirten öğretmenlerin oram oldukça yüksektir. Farklı zeka türlerine sahip öğrencilere yönelik etkinlik yapan öğretmenlerin oram %47'dir. 4. Farklı öğrenme stillerine sahip öğrenciler için öğretmenlerin büyük çoğunluğu var demiştir. Bu öğrencilerin tamamım öğretmenlerin kendileri tespit etmiştir. Öğretmenlerin %54'ü farklı öğrenme stillerine sahip öğrencilere yönelik etkinlik yaptıklarını belirtmişlerdir. 5. Öğretmenlerin tamamına yakım sınıflarında düşük, orta ve üstün başarı düzeyine sahip öğrenciler olduğunu belirtmişlerdir. Öğretmenler bu öğrencileri sınavlardan, sınıftaki durulularından ve ödevlerinden tespit etmişlerdir. Öğretmenlerin %58'i farklı basan düzeyine sahip öğrencilere yönelik etkinlik yaptıklarım belirtmişlerdir. 6. Öğretmenlerin genel olarak okulda Sosyal Bilgiler dersinin bireyselleştirilmesiyle ilgili ağırlıklı olarak şu önerilerde bulunmuşlardır: Araç-gereç olanaklarının arttırılması, gezi-gözlem olanağının arttırılması, sosyal bilgiler laboratuarının kurulması, sınıf mevcutlarının azaltılması, görsel materyallerin sıkça kullanılması ve hizmet içi eğitim seminerlerinin arttırılmasıdır. Sonuç olarak ilköğretim 4. sınıf Sosyal Bilgiler Öğretiminin bireyselleştirilmesine yönelik yapılan etkinliklerin yeterli olmadığım söyleyebiliriz. Anahtar Kelimeler; Sosyal Bilgiler, Bireysel Farklılıklar, Öğretim, Öğrenme
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT FROM THE POINT OF VIEW OF INCREASE THE VALUE OF STUDENTS' INDIVIDUAL DIFFERENCES AT FOURTH CLASS PRIMARY EDUCATION OF SOCIAL STUDIES TEACHING VİLDANYDLMAZ Master Thesis, The Department Of Education Sciences Supervisor: Yrd. Doç. Dr. Ahmet DO?ANAY September 2003, 144 pages This research has been done for the purpose of point of view of increase the value of students' individual differences at fourth class primary education of social studies teaching. In addition, in this research has been established the idea and submitting of teacher's individualisation of social studies teaching. The research has been done with a hundred-fourth class teachers who Works in Adana city Seyhan and Yüreğir districs in 2002-2003 education years. The interview from whichhas been prepared to collect data has been three division. In the first part, the questions has been directed to the teachers' personal knowledge, in the second part, the questions has been directed to the teachers about how could they establish the students' individual differences in teaching duration, which activity did they do to meet this differences and questions about students who has in difficulties when they met with individual differences, at the last part, there has been a question which is limited with idea of individualisation of teachers' social studies teaching. This ends has been eliminated from the research: 1. Measure of teachers who indicate to have socio-cultural differences in their class are high, but measure of teachers who do activity direct to this students are low. 2. Some of the teachers say“yes”for the students who have in need to private education, but especially the measure of teachers who say“yes”for the students who have general teaching, weakness and affective behaviour are very high. Teachers have Î.C. ^^«tASYON MHUOBtV been indicated that this students established by own. %23 of the teachers have been indicated that they did activity for this students. 3. Although all the teachers say“yes”for the students who have different intelligence, but especially measure of teachers who indicate that there are lots of teachers who have speech-linqual, logically-mathematical, and social intelligence between human being are very high. The measure of teachers who had activity for different intelligence are %47. 4. Majority of the teachers say“yes”for the students who have difference teaching method. Teachers have been established all this students by own. %54 of the teachers have been indicated that they did activity for the students who have different teaching method. 5. Nearly all the teachers have been indicated that there are lots of students who have lower, middle, and upper success. Teachers have been established this students from the exams, class conditions, and the duty. %58 of the teachers have been indicated that they did activity for the students who have different success. 6. Teachers generally have been suggested these items about social studies class: increase materials, observations, to build ocial studies lab, decrease the existence of students, inrease the visual materials, and educational seniinaries. As a result, we can say that the activities about ontogenetical of the social studies teaching are not enough. Key Words; Social Studies, Individual Difference, Teaching, Learning