İlköğretim beşinci sınıf sosyal bilgiler dersinde araştırma-inceleme yoluyla öğretim ve geleneksel öğretimin akademik başarıya etkisi
The Effect of inquiry and traditional teaching methods on the academic achievement of 5th grade students in social studies course
  1. Tez No: 125689
  2. Yazar: ÖZLEM ULUDAĞ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET DOĞANAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 287
Özet
11 ÖZET İLKÖĞRETİM BEŞİNCİ SINIF SOSYAL BİLGİLER DERSİNDE ARAŞTIRMA - İNCELEME YOLUYLA ÖĞRETİM VE GELENEKSEL ÖĞRETİMİN AKADEMİK BAŞARIYA ETKİSİ Özlem ULUDAĞ Yüksek Lisans Tezi, Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı Danışman : Yard. Doç. Dr. Ahmet DOĞANAY Eylül 2003, 287 sayfa Bu araştırmanın amacı; ilköğretim beşinci sınıf Sosyal Bilgiler dersinde, araştırma-inceleme yoluyla öğretim yönteminin uygulandığı grup ile geleneksel öğretim yönteminin uygulandığı grubun akademik başarıları arasında anlamlı bir fark olup olmadığını sınamaktır. Araştırma, 2001-2002 eğitim-öğretim yılında, Adana İli, Yüreğir İlçesi, Bayram Karadağ İlköğretim Okulu'nun 5-A ve 5-B sınıflarında toplam 48 öğrenci ile deneme modeline uygun olarak gerçekleştirilmiştir. Deney grubunda araştırma-inceleme yoluyla öğretim yöntemi, kontrol grubunda ise geleneksel öğretim yöntemi kullanılmıştır. Veriler, uygulama öncesinde ve sonrasında öğrencilere uygulanan basan testi ile elde edilmiştir. Başarı testi, 5. sınıf Sosyal Bilgiler dersi“Güzel Yurdumuz Türkiye”ünitesinin“Çevre Kirliliği ve Doğal Afetler”konuları ile ilgili hedef - davranışlar doğrultusunda hazırlanmıştır. Ayrıca deney grubunda, öğrencilerin araştırma-inceleme yoluyla öğretim yöntemi ile ilgili duygu ve düşüncelerini saptamak amacıyla hazırlanan anket formu da kullanılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde öncelikle, araştırmanın bağımsız değişkenlerine ilişkin verilerin frekans ve yüzde dağılımları tespit edilmiş ve araştırmanın hipotezlerine (denenceler )ilişkin veriler eşli gruplar t testi, bağımsız gruplar t testi ile hesaplanmış ve deney grubunda araştırma-inceleme yoluyla öğretim yöntemi ile ilgili nitel verileri tespit etmek amacıyla uygulanan anket ile ilgili değerlendirmeler“bulgular ve yorumlar”bölümünde belirtilmiştir.Araştırma sonucunda elde edilen bulgular şu şekilde özetlenebilir : 1. Sosyal Bilgiler öğretiminde araştırma-inceleme yoluyla öğretim yöntemi, geleneksel öğretim yöntemine göre öğrencilerin akademik başarısını daha fazla arttırmaktadır. 2. Araştırma-inceleme yoluyla öğretim yönteminin kullanılması, öğrencilerin problem durumlarım yaşantıları ile ilişkilendirmesini sağlamaktadır. X Araştırma-inceleme yoluyla öğretim yöntemi, öğrencilerin araştırma becerilerinde, grup tartışmalarına katılma becerilerinde, işbirliği ile çalışma şekillerinde, bilgiyi inşa etme ve yapılandırmalarında, öğrenmeye olan ilgilerinde, sınıf katılımlarında, kendilerine güven duymalarında, eleştirel ve yaratıcı düşünmelerinde olumlu gelişmeler yaratmaktadır. 4. Araştırma-inceleme yoluyla öğretim yöntemi geleneksel öğretim yöntemine göre daha fazla zaman gerektirmektedir. Anahtar Kelimeler : Sosyal Bilgiler, Araştırma-inceleme Yoluyla Öğretim Yöntemi, Yapıcı (Oluşturmacı) öğrenme Kuramı, Geleneksel Öğretim Yöntemi, Akademik Başarı
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT THE EFFECT OF INQUIRY AND TRADITIONAL TEACHING METHODS ON THE ACADEMIC ACHD2VEMENT OF 5th GRADE STUDENTS IN SOCİAL STUDffiS COURSE. Özlem ULUDA? MASTER THESIS, Department of Educational Sciences Advisor : Asst. Prof.Dr. Ahmet DO?ANAY September 2003, 287 pages. The purpose of this study was to find out if there was a significant difference between the academic achievement of the group which was taught via traditional teaching method and that of the group which was taught via inquiry teaching method used in the social studies class at the 5th grade of primary education. The study was conducted in two classes (5-A and 5-B), with 48 students, of Karadağ Primary School at Yüreğir District in Adana province in 2001-2002 Academic year. Experimental Research Design was used in this study. In the Experimental group, inquiry teaching method and in the control group, traditional teaching method were used. The data were obtained from the achievement tests given as pre-test and post-test. The achievement test was formed in the light of the behavioral objectives about the subjects“Natural Disasters”and“Environmental Pollution”in the unit“Our Beautiful Country Turkey”of the Social Studies class at the 5th grade. Besides, in the experimental group, a questionnaire aimed to investigate the students thoughts and feelings about the Inquiry teaching method was used. In the analysis of the data, firstly, the frequency and the percentage distribution related to independent variable were determinated. The data related to the hypothesis were analyzed as paired-group t-test and independent group t-test. The evaluation of the questionnaire, which aimed to determine the qualitative data about the inquiry teaching method, given to the control group was mentioned in“Findings and Conclusion”section.The findings obtained from this study can be summarised as: 1) In teaching social studies, using inquiry teaching method helps the students academic achievement improve more than the use of the traditional teaching method. 2) The usage of the inquiry teaching method helps the students connect their problematic situations with their daily life. 3) The Inquiry teaching method creates positive effects on the students' research skills, construct their knowledge, the interest to learn participating in the class activities, having self-esteam, creative and critical thinking. 4) The application of the Inquiry teaching method requires more time than that of the traditional method. Key Words : Social Studies, Inquiry Teaching, Constructivist Learning Theory, Traditional Teaching Method, Academic Achievement.