An analysis of Jamaica Kincaid's Lucy, Chinua Achebe's No Longer at Ease and Buchi Emecheta's Gwendolen (The Family) in The Light of Homi Bhabha's Postcolonial Theory
Jamaica Kincaid'in Lucy, Chinua Achebe'nin No Longer at Ease ve Buchi Emecheta'nın Gwendolen (The Family) adlı eserlerinin Homi Bhabha'nın Postkolonyal eleştiri kuramı ışığında incelenmesi
  1. Tez No: 563616
  2. Yazar: GAMZE PEÇE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERNA KÖSEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu tezin amacı, Jamaica Kincaid'in Lucy, Chinua Achebe'nin No Longer at Ease ve Buchi Emecheta'nın Gwendolen (The Family) adlı üç postkolonyal romanı Homi Bhabha'nın sömürge sonrası eleştiri kuramı ışığında, Homi Bhabha'nın postkolonyal eleştiriye kazandırdığı melez kültür, kimlik karmaşası ve taklit kavramları aracılığıyla incelemektir. Bu terimlerin ortaya çıkışını, sömüren ile sömürülen ya da efendi ve köle arasındaki ilişkinin doğurduğu sonuçları, Homi Bhabha'ya göre sömürülen devletlerin, sömürgeci devletlerin kendilerini tanımlamak için kullandıkları kalıpların dışına çıkıp kendi varlıklarını ispatlamayı amaçladıkları halen devam eden süreci, daha iyi anlamak adına kolonyal dönemin kısa bir özetine ve aynı zamanda dekolonizasyon ve postkolonyal dönemin ortaya çıkışına yer verilmişir. Bahsi geçen romanların başkahramanları olan Lucy, Obi ve Gwendolen tıpkı beyazlar gibi daha iyi bir yaşam sürmek adına kendi topraklarından batıya göç etmişlerdir. Bhabha'nın da bahsettiği gibi, bu karakterler yerel ve yabancı kültür arasında arada kalmışlığın yarattığı ikilemi ve iki kültürün kesiştiği bu“ara alanda”(Third Space of Enunciation) kimlik karmaşasına düşüp kendilerine yeni bir kimlik arayışına girerler. Sonuç olarak da, ya bunu başarırlar ya da yozlaştıklarını fark ederler. Ayrıca romanlarda yapılan incelemeler ışığında şu sonuca ulaşılır ki; sömürülenler bağımsızlıklarını kazanmalarına rağmen, sömürgeciliğin etkisi halen devam etmektedir, çünkü yıllar boyu sömürülmenin bir sonucu olarak kendi ayakları üzerinde duramayan eski koloniler, halen batılı ülkelere ekonomik ve sosyal olarak bağımlı haldedirler.
Özet (Çeviri)
The aim of this dissertation is to analyse three postcolonial novels, Jamaica Kincaid's Lucy, Chinua Achebe's No Longer at Ease, and Buchi Emecheta's Gwendolen (The Family), in the light of Homi Bhabha's postcolonial theory, through the terms that he has contributed to the field of postcolonial criticism such as hybridity, ambivalence and mimicry. The thesis begins with a brief summary of colonial background, the process of decolonisation and the post colonial period in order to understand the emergence of these terms, the consequences of the relationship between the coloniser and the colonised or the master and the slave and the ongoing process that Homi Bhabha stresses in which the colonised states attempt to prove their existence apart from the stereotypes the colonisers employ to define the colonised ones. The protagonists of these novels, Lucy, Obi and Gwendolen immigrate from their homeland to the land of the coloniser by hoping to set up a new life similar to those of the white. As Bhabha mentions, all three characters experience the dilemma of remaining in-between both the local and the foreign culture and in the space where these two cultures clash and which is called by Homi Bhabha“Third Space of Enunciation”and they attempt to construct an identity for themselves. As a result, they either succeed in building a new identity or degenerate. Moreover, it becomes apparent in the light of the analysis of these novels that the influence of colonisation has been going on in spite of decolonisation, since ex-colonies which have been left weaker due to the exploitation of many years have still been dependent on the western countries economically and socially.