İşletmelerde makro ekonomik yönelimli küresel rekabet gücünün analizi
Analysis of macroeconomic orientation global competition power in business
- Tez No: 125745
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET KARAASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 325
Özet
Küreselleşme süreciyle birlikte ekonomik sınırların ortadan kalkmaya başlaması, üretilen mal ve hizmetlerin tüm dünyada serbestçe dolaşabilmesine ve böylelikle tüm dünyanın tek bir pazar olarak algılanmasına neden olmaktadır. Böyle bir yapı aynı pazarda, aynı amacı taşıyan ve aynı işi yapan işletmeleri ve dolayısıyla ülke ekonomilerini şiddetli bir rekabet ortamına itmiştir. Bu bağlamda, küresel ekonomik sisteme entegrasyon en başta küresel rekabeti kabullenmek anlamını taşımaktadır. Zira, küresel ekonomik sistemin avantaj larından yararlanmanın tek çıkar yolu da küresel rekabet gücünden geçmektedir. Diğer bir ifade ile, küresel ekonomik sisteme entegrasyon sürecinde ortaya çıkan ekonomik sorunların temelinde, alınan makro ekonomik kararların, reel ekonomiyi oluşturan işletmelerin üretim gücünü ve rekabet gücünü küresel normlara çıkartamaması sorunu yatmaktadır. Bu çalışmada, Türkiye Ekonomisi 'nin küresel ekonomik sisteme entegrasyon sürecinde, yaşanan ekonomik dönüşüm hareketlerine bağlı olarak ortaya çıkan ve kronikleşen makro ekonomik krizlerle, makro ekonomik ve işletme bazlı üretim gücünün ve küresel rekabet gücünün kazanılamaması konularının bağıntısı ele alınmıştır. Bu çerçevede çalışmanın birinci bölümünde küreselleşme olgusunun kavramsal çerçevesi incelenerek, küreselleşmenin nasıl bir süreç izlediği ve hangi olguları ön plana çıkardığı konularına ışık tutulmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde, Türkiye Ekonomisi'nin nasıl bir ekonomik alt yapıyla sisteme entegre olmaya çalıştığı, işletmelerin genel yapısı ve sisteme entegrasyonda yapılan dönüşüm hareketleri incelenmiştir. Ekonomik küreselleşme hareketlerinin başta makro ekonomik kararlan, işletmeleri, kamu ekonomisini ve finansal ekonomiyi nasıl etkilediği ortaya konarak küreselleşme sürecinde makro ekonomik yönelimli olarak işletmelerin küresel rekabet gücünün analizi yapılmıştır. Üçüncü bölümde ise, üretim gücü ve küresel rekabet gücü eksiklerinin kronikleşen makro ekonomik krizlerle olan bağıntısı ortaya konmuştur. Ekonominin temel taşlan olan işletmelerin küresel rekabet gücünü elde etmelerinde yapılması gerekenler incelenerek çalışma sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Starting to vanish economic boundaries together with globalization causes to wander freely goods and services all over the world, in this way, the world is perceived only one market. At the same market, business enterprises that have same aim also economy of countries is pushed at competing by this construction. In this context, integration to global economic system means to accept global competition. To benefit from advantages of global economic system is based on power of competion. In other words, economic problems at process of integration to global economic system bases on not to be increased power of production. In this study, in process of Turkish economics integration to global economic system, chronic macro economic crisises relationship with not to gain power of production and power of competition was considered. At first part, globalization concept and globalization how process follows is studied. Turkish economy which economic construction follows to integration to system, general construction of business enterprises and activities of transformation to integration to system, all of them is searched at second part. Activities of economic globalization how affect to macro economic decesions, business enterprises, public economy and financial economy is brought up and power of global competition is analized. At third part, deficiency power of product an global competition relationship with chronic macro economic crisises is brought up. This study is concluded searching to gain business enterprises power of global competition.