Sezon öncesi yapılan motorik özellikleri geliştirmeye yönelik antrenman programlarının 18-20 yaş (E) hentbolcuların bazı motorik ve fizyolojik parametreleri üzerine etkisi
Pre-season training program aimed at developing motoric characteristics on some motoric and physiological parameters of 18-20 year old (M) handball players
  1. Tez No: 69205
  2. Yazar: AHMET HET
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. EMRE EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
59 7- ÖZET Bu araştırmanın amacı, sezon öncesi yapılan motorik özellikleri geliştirmeye yönelik antrenman programlarının 18-20 yaş (E) hentbolcuların bazı fizyolojik parametreleri üzerine etkisinin incelenmesidir. Çalışmaya aynı yaş grubunda iki hentbol takımı sporcuları katılmıştır. Kontrol grubu (n:12) kendi takım teknik antrenman programlarını uygularken, deney grubuna (n:14) 8 haftalık motorik özellikleri geliştirmeye yönelik antrenman programı uygulanmıştır. Antrenman programı: antrenman özelliği, uygulama ilkeleri, antrenman sayısı ve dış etkenlerin planlanması kuvvet, sürat, dayanıklılık, sıçrama antrenman ilkelerine göre uygulanmıştır. Deney ve kontrol grubunda antrenman öncesi ve sonrası yapılan iki ölçümle motorik ve fizyolojik özelliklerle ilgili alan ve laboratuar testleri yapılmış, ölçüm sonuçlarının istatistiksel analizi t-testi ile bulunmuştur. 8 haftalık antrenman programı sonucunda elde edilen sonuçlara göre yapılan istatistiksel değerlendirmede deney grubunun vücut ağırlıklarında anlamlı bir değişme bulunmuştur (P < 0.05). Deneklerin dikey sıçrama değerleri aritmetik ortalama farkları istatistiksel açıdan anlamlı bulunmuştur (P< 0.05). Sporcuların esneklik değer ölçümleri, antrenmanlar öncesi ve sonrasında anlamlı bir değişiklik göstermiştir (P< 0.05). Çalışmaya katılan sporcuların çift ayak uzun atlama (yatay sıçrama) ve 20 m. sürat ortalama değerlerindeki değişme istatistiksel açıdan anlamlı bulunmuştur (P< 0.05). Antrenmanlar öncesi ve sonrası deney grubu sporcularının sağ-sol el pençe kuvvetindeki artışın istatistiki yönden anlamlı olduğu görülmüştür (P < 0.05). Sporcuların antrenmanlar öncesi ve sonrası aerobik ve anaerobik güç değerlerinde istatistiksel yönden anlamlı değişiklik görülmüştür (P< 0.05). Kontrol grubunda çift ayak uzun atlama (yatay sıçrama), sağ el pençe kuvveti ölçümler öncesi ve sonrası değerlerindeki değişme istatistiksel yönden anlamlı düzeyde bulunmuştur (P< 0.05). Motorik özellikleri geliştirmeye yönelik, çalışmalar ile sporcuların motorik ve fizyolojik özelliklerinde gelişme kaydedilebilir. Bu da sportif performansa direkt olarak etki eder.
Özet (Çeviri)
60 8- SUMMARY The purpose of this study is to examine the effect of a pre-season training program aimed at developing motoric characteristics on some motoric and physiological parameters of 1 8-20 year old (M) Handball players. The control group (n=12) proceeded in their own training program whle the experimental group (n=14) participated in an 8 week training program. The tra ining characteristics the implementation principles, the training schedule and other external factors were planned and implemented based on the training principles of strenght, speed, durability and jumping. Both the control group and the experimental group were pre-tested and post- tested the training programs for motoric and physiological characteristics using field and laboratory tests and the measures obtained were analyzed using t-test statistics.