Farklı şiddette aralı antrenmanların, kadın hentbolcularda aerobik-anaerobik ve çeviklik parametreleri üzerine etkisinin incelenmesi
Examination of high intensity interval training effects applied to female handball players on aerobic - anaerobic capacity and agility parameters
  1. Tez No: 681399
  2. Yazar: RAGIP DEMİRMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT BİLGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada 8 hafta boyunca hentbol antrenmanlarına ek olarak haftanın 3 günü yapılan ve belirlenen 4 farklı şiddette aralı antrenmanların, kadın hentbolcularda aerobik-anaerobik ve çeviklik parametreleri üzerine etkisinin incelenmesi amaçlamaktadır. Çalışmaya 19 yaş altı en az üç yıllık antrenman geçmişi olan ulusal ve uluslararası düzeyde hentbol oynayan Aksaray ilinde faaliyet gösteren Aksaray Belediye Hentbol Spor Kulübünden kadın sporcular katılmıştır. Yaş ortalamaları 16,75 yıl (±1,80), vücut ağırlık ortalamaları 62,25 kg (±11,89) ve boy ortalamaları 167,79 cm (±6,14) bu değerdedir. Sporcular çalışma için sayıları eşit ve randomize bir şekilde deney ve kontrol grubu olarak ikiye ayrılmıştır (deney grubu=10 ve kontrol grubu=10). Deney grubuna 8 hafta boyunca haftada 3 gün yüksek şiddetli aralı antrenman (HIIT) hentbol antrenmanlarına ek olarak uygulatılmış, kontrol grubunun ise standart antrenman programlarına devam etmeleri sağlanmıştır. Deney ve kontrol gruplarının, anaerobik kapasite, sürat, çeviklik değerleri 8 haftalık antrenman programı öncesi ve sonrasında olmak üzere iki kez ölçülmüştür. Deney grubuna uygulanan HIIT antrenman programı hentbol branşında en çok kullanılan hareketlere yönelik olarak hazırlanmıştır. Hentbolculardan elde edilen verilerin aritmetik ortalama ve standart sapma değerleri hesaplanmıştır. Deney ve kontrol gruplarının ön test ve son test değerleri arasındaki farklılığı bulmak için Karışık Ölçümler için ANOVA uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the impact of an 8-week handball training and per week, three times of predetermined interval training with four different intensities on women handball players' aerobic and anaerobic capacity and agility parameters. Participants of this study is composed of women handball players who are below 19; have at least 3 years of training experience; play handball at national and international level and players of“Aksaray Belediye Hentbol Spor Kulübü ( Aksaray Province Municipality Handball Sports Club)”. The average age is 16,75 yıl (±1,80), the average weight is 62,25 kg (±11,89) and height is 167,79 cm (±6,14). The players was distributed to two groups of experimental and control groups with an equal number of players with random distribution (experimental group= 10 control group=10). The experimental group was made to apply 3 days of High Intensity Interval Training (HIIIT) alongside their regular handball training during 8 weeks, the control group, on the other hand, continued their regular handball training. The values of anaerobic capacity, velocity and agility of both groups were measured twice before and after the training programme. The HIIT programme was exclusively prepared based on the most frequently used movements during a handball game. Mean and standard deviation values of the data obtained from the players were calculated. In order to find out the pre and post test differences between the experimental and control group values, ANOVA was used.