1910-1930 yılları arasında Kütahya'da göç
Migratione in Kütahya between the years of 1910-1930
- Tez No: 125764
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HASAN BASRİ KARADENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Türkiye 1910-1930 yıllan arasında tarihin belki de en önemli hadiselerini yaşamıştır. Bu dönemde sırasıyla Balkan harbi, Birinci Dünya Savaşı ve sonucunda Altıyüz yıl ayakta kalan Osmanlı Devleti'nin yıkılması, Osmanlı Devleti'nin bu yıkılışından sonra yıllar süren savaşlar ülke kaynaklarını tüketmiştir. Yanmış yıkılmış topraklar üzerinde yeni Türkiye Cumhuriyeti kurulmuştur, işte bu zaman dilimi içerisinde ilk devrede Osmanlı Devleti'nin toprak kaybetmesi ve bununla bilikte Balkanlarda bulunan Türk muhacirleri Anadoluya gelmiştir. Yeni Türkiye Cumhuriyeti'nin devraldığı müthiş sıkıntılar içinde Lozan Antlaşmasından doğan“Mübadele”, (Yunanistan'daki Müslüman unsurların bazı bölgeler hariç, Türkiye'ye, Türkiye'deki gayrimüslim Rumların da, yine bazı bölgeler hariç, Yunanistan'a gönderilmesi) bunun ortaya çıkaracağı devasa meselelerden yüzünün akıyla çıkmaya çalışacaktır. Bu çalışma, bu zaman dilimi içerisinde Kütahya'da bulunup buradan ayrılmak zorunda kalmış olanlar ve yine aynı şekilde Kütahya'ya göç edenler veya zorunlu göçe tabi tutulanların şevkleri ve yerleştirilmesi sırasında bunlara yapılan yardımlar ve sorunlarını ihtiva etmektedir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT It is between the years 1910-1930 that Turkey passed through the most important events in history. The republic of Turkey was founded on the lands which had ben destroyed by ever lasting wars following Balkan wars and world war ı and the collapse of the Ottoman Empire which had existed 600 years. Due to the fact that the Ottoman Empire had lost most of its teritories, Turkish emigrants returned to Anatolia, their nativeland. Later this event caused a great problem to the Turkish government under the ttile of“exchange of Turkish and greek Population”-exchange of the Muslim population living in Greece with the non - muslim Greek population, but excluding some parts of the both country- Along with the great difficulties it took over, Turkey tried to do its best to come up with positive solutions. This study mentions about the assistance to the people who had been in Kütahya once but had to leave there and the ones who migrated and forced to migrate and thOeir problems which occured durung their sending off and placing.