TCDD'de etkinlik, verimlilik ve karlılık analizleri
The Analysis of efficiency, productivity and profitability in TCDD
- Tez No: 125773
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ORHAN ELMACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
ÖZET Ülkemizde demiryolları, Cumhuriyetin ilanına kadar olan süreçte hızlı bir gelişim göstermiş fakat o zamandan günümüze kadar ise kaderine terk edilmiştir. Şu an ki durumuyla çağdaş bir taşımacılığı yapabilecek teknolojiye (yol, çeken ve çekilen araçlar) sahip değildir. Bunun sonucu olarak da, kurumun gelirin gideri karşılama oranı örneğin yük taşımacılığında sadece %22'ler seviyesinde kalmaktadır. Kuruluşun bu köhne yapıdan kurtulabilmesi için; müşteri odaklı yeni bir organizasyona gitmesi, Pazar koşullarına uyumlu tarife değişikliklerine imkan sağlanması, maliyetlerin azaltılabilmesi bakımından her iş için maliyet muhasebesi sisteminin kurulması, özel sektörün demiryoluna yatırım yapması sağlanmalıdır. Ülkemizde ulaştırma alt sektörleri arasında demiryolu, yapılan yatırımlar bazında karayollarının çok gerisinde kalmakta; bu da her geçen gün demiryollarının geriye gitmesine sebep olmaktadır. Örneğin 1997 yılında, ülkemizde yatırımların %75'i karayoluna, ancak %8'i demiryollarına yapılmıştır. TCDD diğer ülke demiryollarıyla karşılaştırıldığında da (toplam demiryolu uzunluğu, altyapı olanakları, yük ve yolcu taşıma payları v.b.) Avrupa ve Dünya Demiryollarının çok gerisinde kalmaktadır. Sonuç olarak dünya ülkelerinin yatırımlarını yönelttiği ulaştırma sistemi olan demiryolları; ülkemizde de hak ettiği yeri alabilmelidir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT The railway in our country had developed in a good way up to deceleration of republic, but any new project had been done about railway for decleration. The railway associaton has not got the tecnology (lines, wagon, locomotive) of doing modern transport now. So the difference of rate between income and expence of association for instance in load transport this rate is about %22. To leave from this bad position which the association is in. There is some things to do: firstly new project that is customer oriented, it is importent to keep in step with development market, to decrease costs the association have to establish cost accounting for each work and lastly private sector have to embark to railway association. About investments as a subsector of transport, railways keep behind of highway. This position cause the railways being stretched. For instance in 1997 %75 of investments is highway and %8 is to railway in our country. If we compare TCDD with European and World Railways (about total line length, substructure facility, load and passenger transport interests e.g ), we can see that the TCDD is very backward. As a result as a transport system railway that is embarked by world country have to be taken to high level in our country.