İnsan kaynakları yönetim işlevlerinin stratejik planlaması ve TCDD işletmesine yönelik bir model önerisi
The strategic planning of the functions of human resources management and a sample proposal to TCDD administration
  1. Tez No: 190032
  2. Yazar: BEKİR KÖK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLTEN EREN GÜMÜŞTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 296
Özet
İnsan KaynaklarıYönetim İşlevlerinin Stratejik Planlaması TCDDveİletmesine Yönelik Bir Model ÖnerisişBekir KökÖZETMal ve/veya hizmet üretimi yapan her işletmenin en önemli öğ insanesi,kaynakları r (İ İdı K). şletmecilik alanı değ imin ve rekabetin acı z koşnda iş ması ulları,İ şK'dan en yüksek yararısağlama konusunda, işletmeleri yeni arayılara itmiştir.ı ıPersonel yönetimi (PY) yaklaş ndan insan kaynaklarımı yönetimi (İ yaklaş naKY) mışgeçiş ortaya çıin kması zemin hazına rlayan bu arayı Türkiye'de iş, letmecilik alanındaİ yaklaş na yönelik ilgilerin artmasısonucunu doğı urmuş İtur. şletmelerin İK mı K'yaİgösterdikleri ilginin sonucu olarak; K'dan en akılcışekilde yararlanılmayabaş lmı r. Bunun için; İ nin iç ve dıçevreye karşolan uyumu sağlanı ş ş ı ştı K' lanmı bilgi,tirilmeye ve gelecekte gereksinim duyulacak İ n nitelik ve nicelikve becerileri geliş K'nış ulları İbelirlemesi yapılmaya başlanmı r. Değ en ve geliş çevre koştı iş en nda, K'dan dahaakı yararlanabilmenin temel koş ise, hem organizasyon ve yönetime hem de İlcı ulu K'yağıklasik organizasyon ve yönetimstratejik açı bakabilmektir. PY'nin uygulandıdanş letmelerin, İekline sahip iş K'ya stratejik açı bakabilmek için günün koşdan ullarınagerekir. Özellikle İ alanıuygun, modern yönetim ve organizasyona sahip olması K nastratejik açı bakı öncelikle İ işşdan , KY levlerinin stratejik olarak planlaması gerektirir.nışYukarı değda inilen bu gelişmelerden hareketle, çalımada; işletme yönetimiı şkapsamında, önemi kamu işletmelerinde pek anlaşlmamı ancak gün geçtikçe,yaygı an, İ iş şnlaş KY levlerinde stratejik planlama süreci açıklanmı r. Bu süreç, TCDDtıİşletmesi'nde bir model önerisi ile sistematize edilmiş Araşrmada; TCDDtir. tıİşletmesi'nin PY'den İ geçişsüreci ile İ işKY KY levlerinde stratejik planlamanınlabilirliğ mevcut İ n iç ve dışçevre etkenleri göz önünde bulundurularakyapı i; K'nıklanmaya çalılmı r. ?TCDD İşşı tı şletmesi'nde, İ kaynaklarıYönetim İşaçı nsan levlerininStratejik Olarak PlanlanmasıModeli?nin uygulanabilmesi için; öncelikle organizasyonşve yönetim yapında modern değ iklilikler yapısı iş lmasıgerektiğ vurgulanmı r. TCDDi tıİşletmesi'nde PY'den İKY'ye geçilmesi ve İ işKY levlerinde stratejik planlamanınlması İile KY'de verimlilik ve etkinliğ artacağsonucuna ulaş şr.ı ı tıyapı in lmı
Özet (Çeviri)
The most important component of every undertaking that produce goods and / orservices is Human Resources (HR). The fierce conditions of developments in businessworld and competiton forced undertakings to find new ways concerning provision of thehighest benefit from HR. This search that provides a base for transition from PersonnelManagement (PM) to Human Resource Management (HRM), has led to an increase ofinterest at HRM approach in business world in Turkey. As a result of this increase ofinterest at HRM, HR has been utilized in the most rational way. As for this, adaptationof HR to internal and external environment has been provided and improvementknowledge and talents of HR and identification of quality and quality of HR to beneeded in future has begun. The basic condition for benefiting from HR in a changingand developing environmental condition is strategically looking at both organizationand administration along with HR. Undertakings with classical organization andadministration that apply PM should have modern management and organization inconformity with today?s conditions in order to look at HR strategically. Lookingstrategically at espically HR requires a strategic planning of HRM functions.In line with above mentioned developments, this study explains strategicplanning in HRM functions confined to business administration, importance of whichhas not been well understood in public undertakings, but use of which are becomingmore prevalent day by day. This process is systematised by a model at Turkish StateRailways (TCDD). In the research, the feasibility of strategic planning in functions ofHRM at TCDD and transition from PM to HRM has been explained taking into accountinternal and external impacts of HR. It has been emphasized that first of all, modernchanges are required to be made in the structure of organization and administration ofTCDD in order to implement `The Model for Strategic Planning of AdministrativeFunctions of Human Resources at TCDD Administration?. It has been reached to aconclusion that productivity and efficiency in HR will increase by transiton from PM toHRM and strategic planning of administrative functions of HRM.