TCDD lojistik merkezlerinin etkinlik analizi
Efficiency analysis of TCDD logistics centers
- Tez No: 507002
- Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Industrial and Industrial Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Ülkemizde lojistik sektörü son yıllarda gelişme gösteren genç bir sektördür. Türkiye'nin Asya ve Avrupa arasında önemli bir lojistik aktarma merkezi olması lojistik bir merkez olması gerekliliğini de beraberinde getirmektedir. Sürdürülebilir büyümenin önem kazandığı günümüzde lojistik merkezler, tüm lojistik faaliyetleri bir noktada toplayan kümeler olarak kuruldukları bölgeler için“stratejik rekabet avantajı”sağlamanın önemli bir aracı haline gelmiştir. Modern yük taşımacılığının üssü kabul edilen lojistik merkezlerin Türkiye'ye de uygulanması için TCDD, 2005 yılında çalışmalara başlamıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda 21 adet lojistik merkez planlanmıştır. Bu lojistik merkezlerin etkin bir şekilde çalışıp çalışmadığı önemli bir sorudur. Bu çalışmada, TCDD'nin işletmeye açtığı lojistik merkezlerin etkinlik analizi yapılması amaçlanmıştır. Lojistik merkezlerin performansı veri zarflama analizi yöntemi kullanılarak belirlenmiştir. Veri zarflama analizinde çıktıya yönelik BCC modeli kullanılmıştır. Uygulamada lojistik merkezlerin 2015 ve 2016 yılları için operasyonel ve finansal açıdan performansları değerlendirilmiştir. Belirlenen girdi-çıktı kümelerine göre iki farklı model kurulmuştur. Çalışma sonucunda, TCDD lojistik merkezlerinin etkin ve etkin olmayan yönlerini belirleyerek, lojistik merkezlerin daha etkin ve verimli çalışması konusunda öneriler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The logistics sector in our country is a young sector that has developed in recent years. The fact that Turkey is an important logistics transfer center between Asia and Europe requires Turkey to be a logistic hub. Today, as sustainable growth becomes important, logistics centers have become an important means of providing a“strategic competitive advantage”for the regions in which they have been established as clusters of all logistics activities. TCDD started to work in 2005 for the implementation of logistics centers accepted as the base of modern freight transport in Turkey. As a result of the studies done, 21 logistics centers are planned. It is an important question whether these logistics centers operate effectively. In this study, it is aimed to conduct the performance analysis of logistics centers that were commissioned by TCDD. The performance of logistics centers has been determined via data envelopment analysis. In the data envelopment analysis, the output-oriented BCC model was used. In practice, the performance of logistics centers has been evaluated from operational and financial perspectives for 2015 and 2016. According to the specified input-output clusters, two different models were set up. As a result of the study, by determining the effective and ineffective aspects of TCDD logistics centers, same suggestions have been made regarding the centers to be operated more effective and efficiently.