Kütahya özelinde medya örgütlerindeki örgütsel iletişimin yapısal analizi
Structural analysis of organizational communication at media organizations of Kütahya
- Tez No: 125777
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. M. KEMAL DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZET Örgütsel iletişimin faal olarak kullandığı bir çok araç vardır. Bu araçlar iletişim sürecini sözel, yazılı ve görsel olarak tamamlayan araçlardır. Bu araçlar vasıtasıyla örgüt içinde çalışanlar ve yöneticiler arasında iletişim kurulması ve iletişimin devamı söz konusudur. Örgütsel iletişimin sağlıklı gerçekleştirilmesi için kullanılan kitle iletişim araçları“medya”kavramı içinde yer alır. Medya kavramı yazılı ve görsel anlamda bilgi aktaran kitle iletişim araçlarını bünyesinde barındırır. Çeşitli kavramlarla sınırlandırılan medya kavramı iki şekilde anlatılabilir. Ulusal medya ve yerel medya. Gerek yerel gerekse ulusal medya kuruluşlarının temel işlevleri vardır. Bu işlevlerden en önemlisi kamuoyunu bilgilendirmek ve haber vermektir. Medya kuruluşlarında örgütsel iletişimin yapısı diğer örgüt yapılanmalarından pek farklı değildir. Özellikle kamuya bağlı olan kuruluşlarda, hiyerarşik klasik yapı örgüt yapısı olarak kullanılırken; özel kuruluşlarda bu yapı, biraz daha modernleşmiş, bürokratik basamak sayı azaltılmış olarak karşımıza çıkar. Görev ve sorumluluk alma konusunda daha titiz ve özenli davranılan medya kuruluşlarında, örgütsel iletişimi etkileyen faktörler genellikle teknolojik yenilikler ve ekonomik durumdan kaynaklanır Bunun yanında insan faktörünü de unutmamak gerekir. Her kuruluşta olduğu gibi sosyal açıdan örgütsel iletişimi iyileştirme yolları da bulunmakta ve gerektiğinde uygulanmaktadır. Özellikle yerel medya kuruluşlarında örgüt yapısı çalışan sayısının azlığı, ekonomik ve teknolojik yetersizliklerden dolayı tam olarak kurulamamıştır. Hiyerarşik yapıdan çok, kişisel ilişkilerin kullanıldığı sektörde yapılan işlerdeki başarı oldukça düşüktür. Yapılan araştırma sonucunda her ne kadar örgütsel yapı sağlam olmasa da örgüt içi iletişim açısından bir problemin ortaya çıkmadığı görülmüştür. Günlük yaşam içinde önemi büyük olan yerel medya kuruluşlarına halkın birbirinden kopmaması ve kültür aktarmanın devamlılığı adına devlet desteğinin verilmesi ve buna bağlı olarak yerel medyanın etkinliğinin sağlanması gerçekleştirilmelidir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Organizational communication has many active instruments. These instruments complete the communication process in verbal, written and visual ways. By means of these instruments, communication occurs and continues among the employers and the employers in an organization. The instruments used for a healthy organizational communication are called“mass media”. The concept of“media”includes written and visiual mass media instruments. The concept of media limited with some concepts can be clessified as“national media”and“local media”. Both of them have some essential functions. The most important of all these functions is to inform the public opinion. The structure of organizational communication in media atandations isn't very different from other organizations. In media that belongs to the goverment classical hyararchy is used, whereas in private media foundations the structure is more modern and hyararchical steps are less than the others. In media where people behave more careful while taking responsibility and duty the factors which affect the organizational communication are usually technological innovations and economic situation. In addition to this, human factor must be remembered. As it is seen in every foundation, there are ways of improving organizational communication socially and they are used when necessary Especially in local media organization structure hasn't been established exactly because of inadequacy of employers or economical and technological insufficiency. In such sectors as personal relationships are more dominant than hyararchical relationships, success in works is rather low. In studies, it has been seen that there is no communication problem in these organizations although the organizational structure is not strong. It is necessary to give governmental support to local media which have great importance in daily life in order not to break public relations and for continuity of culture transfer. This, local media can be more efficient.