Türkiye'de ulaştırma sektöründeki gelişmeler ve ekonomik etkileri
The Development of transportation and economic effects
  1. Tez No: 125778
  2. Yazar: İDRİS CELEPCİ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. RAMAZAN KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
V ÖZET Özellikle gelişmekte olan ülkeler açısından önemli bir konu da yeni ve gelişmiş bir ulaşım sisteminin, ekonomik gelişmeyi hızlandırıcı yönde etkisidir. Verimliliğin sağlanabilmesi sadece üretim aşamasında değil ürünün ucuz ve hızlı olarak tüketiciye ulaşması da önemlidir. Çoğu gelişmiş ülkede ulaştırma problemi çözülmüştür.Gelişmiş ülkelerin ulaştırma sistemleri incelendiğinde demiryolu taşımacılığına ağırlık verdikleri görülmektedir. Ülkemizde ulaştırma sektörü yatırımları bakımından gelişmiş ülkelerin aksine karayollarına ağırlık verdiği görülmektedir. Yüksek lisans tezi olarak sunulan bu çalışmada Türkiye'de ulaştırma sektörünün gelişimi ve problemleri incelenmiş ve gittikçe artan ulaşım problemlerinin sebepleri araştırılmıştır. Ayrıca son bölümde problemin çözümlenebilmesi amacı ile uygulanacak politikalar üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
vr ABSTRACT Especially for developing countries an important subject is a new and a developed transportation system and also it's effects for economical developments. It is not important to provide the productivity during the production phase but also able to reach to consumer on time fast and cheap. Many developed countries solved the transportation problems. Studies are showed that developed countries are using railroad transportation. In our country on the contrary of developed countries, we have given the importance to main road transportation. In this study of master's thesis, developing and problems of transportation is researched. And also at last section to able to solve the problems of transportation dwelled upon the politics.