Sıcaklığı, bağıl nem oranı ve oksijen gazı konsantrasyonu mikrodenetleyici ile kontrol edilebilen bir inkübatör sistemi tasarımı ve yapımı
Design and construction of a temperature, relative humidity and oxygen gas concentration controlled incubator
- Tez No: 125803
- Danışmanlar: PROF. DR. İNAN GÜLER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
SICAKLIĞI, BAĞIL NEM ORANI VE OKSİJEN GAZI KONSANTRASYONU MİKRODENETLEYİCİ İLE KONTROL EDİLEBİLEN BİR İNKÜBATÖR SİSTEMİ TASARIMI VE YAPIMI (Doktora Tezi) Mustafa BURUNKAYA GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ekim 2002 ÖZET Bu çalışmada sorunlu yeni doğan veya erken doğan bebeklerin yoğun bakımı için gerekli olan; sıcaklık, bağıl nem oranı ve oksijen gazı konsantrasyonu mikrodenetleyici ile kontrol edilebilen bir inkübatör sistemi tasarlanmış ve bu tasarıma uygun bir prototip geliştirilmiştir. Nemi düşük sıcaklıklarda üretebilmek için bir aktif nemlendirme sistemi geliştirilmiştir. Nemi üretmek için ısı kaynağı kullanılmadığından diğer kontrol büyüklüğü olan sıcaklıkta bir değişiklik meydana gelmesi önlenmiştir. Oksijen gazı konsantrasyonu tıbbi şartlar için uygun olan bir algılayıcı ile ölçülmüştür. Tasarlanan prototipte ölçülen parametrelerin hassasiyetleri artırılmış ve değişimleri birbirlerini doğrudan doğruya etkileyen bu fiziksel büyüklüklerin etkileşimleri en aza indirilmiştir. Ölçme ve kontrol işlemleri için yüksek performanslı PIC mikrodenetleyiciler kullanılmıştır. Tasarımda hasta güvenliği ön planda tutulmuş, hasta güvenliği ve yalıtımı için gerekli olan tedbirler alınmıştır. Bilim Kodu : 704 Anahtar Kelimeler : İnkübatör, bebek uyarım sistemi, PIC mikrodenetleyici, sıcaklık, nem ve oksijen gazı ölçme ve kontrol Sayfa Adedi : 122 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. İnan GÜLER
Özet (Çeviri)
DESIGN AND CONSTRUCTION OF A TEMPERATURE, RELATIVE HUMIDITY AND OXYGEN GAS CONCENTRATION CONTROLLED INCUBATOR (Ph.D. Thesis) Mustafa BURUNKAYA GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY October 2002 ABSTRACT In this study, a microcontroller based temperature, relative humidity level, and oxygen gas concentration controlled incubator which is necessary for the intensive care of the premature or the sick babies was designed and implemented. An active humidifier system has been developed to produce the humidity at the low levels of temperature. Since no heating source is used for producing the humidity, temperature which one of the control parameters is not affected by this processes. Oxygen gas concentration has been detected by a sensor which is very convenient for the medical condition. Sensitivity of the control parameters was rised, and effects are minimised between the physicial control gravities during the control processes. Measurements and control processes are carried out using high performance PIC microcontrollers. As the patient safety is of prime importance, the necessary precautions were taken for the baby's safety and isolation. Science Code : 704 Key Words : Incubator, infant stimulating system, PIC microcontroller, temperature, humidity, oxygen gas measurement and control Page Number : 122 Adviser : Prof. Dr. İnan GÜLER