PC tabanlı fonksiyonel mikroişlemci simülatörü tasarımı ve gerçekleştirilmesi
The Design and implementation of PC based functional microprocessor simulator
- Tez No: 125804
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN GÜRDAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
PC TABANLI FONKSİYONEL MİKROİŞLEMCÎ SIMULATOR TASARIM VE GERÇEKLEŞTİRİLMESİ (Doktora Tezi) Nurettin TOPALOĞLU GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ekim 2002 ÖZET Bilgisayar teknolojisi öğretiminde mikroişlemci simülatörleri (MİS), mikroişlemcilerin iç mimarilerini, bunların organizasyonunu, programlanmasını ve bunların çevre birimleri ile birlikte çalışmalarının benzetimini yaparak grafiksel olarak sunarlar. Teorik derslerin geleneksel laboratuvar deney uygulamalarında elektromekanik mikroişlemci setleri kullanılır. Bunların birçok dezavantajı bulunmaktadır; Genelde pahalıdırlar, deneyler yalnızca laboratuvarda yapılabilir, programlama ve test aşamaları genelde zaman alıcıdır ve bu tür sistemlerde hataların tespiti ve giderilmesi kolay değildir. Fakat, MİS'ler genelde daha ekonomiktir, ayrıca programlama hataları kolayca geliştirme aşamasında sezilebilir, bütün bunlara ek olarak, standart bir PC üzerinde yürütülen grafiksel mikroişlemci animasyonu sayesinde program yürütümünün etkileri gözlemlenebilir. Dolayısıyla bu sistemler, yukarıda sıralanan geleneksel sistemlerin problemlerim kolayca çözerler. Bu çalışmada; mikroişlemciler dersinin laboratuvar uygulamalarında kullanılmak üzere, C++ görsel programlama dili kullanılarak PC-tabanlı fonksiyonel bir MİS gerçekleştirilmiştir. Bu simulator; 'editör', 'assembler', 'debugger', 'animator' ve sanal giriş/çıkış birimlerinden meydana gelmiştir ve uygulamada 6502 mikroişlemcisi temel alınmıştır. MİS 'in editöründe yazılan kaynak programlar assembler tarafından makina diline çevrilmekte ve programda oluşabilecek hataların giderilmesi de 'debugger' vasıtasıyla, aralıksız, adım-adım "veya kullanıcının seçebileceği bir hızda yapılabilmektedir. Kaynak programların mikroişlemcinin fonksiyonel birimleri ve iletişim yollan üzerindeki etkisi animatörde canlandırılmakta ve sonuçlan, denetim araçları olarak, kullanıcının seçeceği LED, anahtar v.b. sanal çevre elemanlarında gözlenebilmektedir. Sonuç olarak geliştirilen simulator vasıtasıyla yukarıdaki işlemlerin hızlı ve güvenli bir şekilde görsel olarak yapılması sağlanmıştır. Bilim Kodu : 626.01.01 Anahtar Kelimeler :Mikroprogramlama, Assembler, Simulator, 6502 Mikroişlemcisi, Mikroişlemci Deney Seti. Sayfa Adedi : 153 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Osman GÜRDAL
Özet (Çeviri)
THE DESIGN AND IMPLEMENTATION OF PC BASED FUNCTIONAL MICROPROCESSOR SIMULATOR (Ph.D. Thesis) Nurettin TOPALOGLU GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY October 2002 ABSTRACT Microprocessor simulators (MS) used in teaching computer technologies simulates, the internal structured of microprocessors, their organizations, programming and the way they operate with peripheral devices and present them graphically. In traditional laboratory experiments of theoretical lessons electromechanical microprocessor sets are employed. They have the following disadvantages* Namely; they are often expensive, the experiments can only be made of the laboratories, the programming and testing phase is too time consuming and finally the debugging is not easy on such systems. However, MS' s are usually more economical, and programming errors ban easily be dedected at development stage, and moreover the effect of program execution can viewed on the graphically animated microprocessor system which is run on a student PC. Therefore, they comfortably solve the complications listed for the traditional systems. In this study, a PC based functional MS has been developed using Visual C++ to be exerted at microprocessor's laboratory applications. The MS consists of an editor, assembler, debugger, animator and virtual input/output modules and the application is based on 6502 microprocessor. The source programs written in MS editor are translated to machine code by the assembler and the possible errors are corrected by the debugger either, pauseless or step by step with a selectable speed determined by the user. The effect of the source programs on the functional modules and comminication paths are animated and the result can be viewed ön user selectable virtual control mechanisms such as LED, switches etc. As a result, by the developed MS a fast, reliable and visual mechanism is provided. Science Code : 626.01.01 Key Words :Microprogramming, Simulator, Assembler, 6502 Microprocessor, Microprocessor Trainer Kit. Page Numbers : Adviser : Assoc. Prof. Dr. Osman GÜRDAL