Türkiye'de mimari proje yarışmalarında elde edilen ürün ile ön proje arasındaki uyumsuzlukların değerlendirilmesi ve çözüm önerileri
Evaluation and analysis of disparity in between the architectural competitions projects and architectural preliminary projects in Turkey and proposals of resolution
- Tez No: 125802
- Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA UTKUTUĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Mimari yarışmaların, kültürel değer üretmek, öncü rol üstlenmek ve güzel sanatları teşvik etmek gibi farklı işlevleri vardır. Bu amacın gerçekleşme olanaklarının model önerileri aracılığı ile sınanması ve Ülkemizdeki yarışma olgusunun planlama, programlama ve tasarım işlevlerinin ardışık karakterine bağlı olarak, süreç içinde her etabın bir sonraki etaba verdiği girdilerin denetim/değerlendirme yöntemlerinin irdelenmesi, çalışmanın temelini oluşturmaktadır. Bu tezde kurgulanan model, Antalya Adliye Binası, Konya 200 Yataklı Onkoloji Hastahane Binası ve Cumhurbaşkanlığı Hizmet Binası yarışmaları aracılığı ile sınanacak tasarım ve denetime esas olacak değerlendirme kriterlerinin oluşturulması, ürünün amaca uygunluğunun sağlanabilmesi için kurgusal organizasyon önerilerini kapsamaktadır. Bilim Kodu : 601010011 Anahtar Kavramlar : mimari yarışmalar, ürün değerlendirme, mimari proje Sayfa Adedi : 186 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Ziya UTKUTUĞ
Özet (Çeviri)
Architectural Competitions have different functions and objectives as enhancement of cultural values, leadership of the societies and promotion of fine arts. The objective is realized with the aid of testing of model proposals and investigation of methods of supervision / evaluation of input passed from one stage to the other in the whole process. This thesis includes proposals of organization for the provision of convenience in between the end product and the objective. The evaluation criteria for design and supervision is attained through the examination of models of architectural competitions as Courthouse Building in Antalya, 200 Bed Capacity Oncology Hospital in Konya and President's Service Building in Ankara Science Code : 601 01 00 Key Words : architectural competitions, architectural project regulations, architectural product evaluation Page Number : 186 Adviser : Prof. Dr. Ziya UTKUTU?