Yumuşak çelikler üzerinde polipirol kaplama koşullarının araştırılması ve korozyondan koruma etkinliğinin belirlenmesi
Investigation polypyrrole coating conditions on mild steels and determination of corrosion of behaviour
  1. Tez No: 125807
  2. Yazar: ABDURRAHMAN ASAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MELİKE KABASAKALOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
YUMUŞAK ÇELİKLER ÜZERİNDE POLİPİROL KAPLAMA KOŞULLARININ ARAŞTIRILMASI VE KOROZYONDAN KORUMA ETKİNLİĞİNİN BELİRLENMESİ (Doktora Tezi) Abdurrahman ASAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ OCAK 2002 ÖZET Polipimi filmi, 0.1 M oksalat çözeltisi içinde AISI 1117 ve AISI 3315 çelikleri üzerinde başarıyla kaplanmıştır. Polipirol oluşturma işlemi, uygulanan akım yoğunluğu, monomer derişimi ve elektrolit derişimi gibi elektrokimyasal parametrelere bağlı olarak araştırılmıştır. Kaplamanın bileşimi ve yapısı, potansiyodinamik polarizasyon eğrileri, FTIR, XPS ve SEM ile incelenmiştir. Polipirolle kaplı çeliklerin korozyona karşı etkinlikleri 0.1 M H2SO4, 0.1 M NaOH ve % 3'lük NaCI çözeltileri içinde Tafel ekstrapolasyon metoduyla belirlenmiştir. Çalışmanın sonunda; çeliklerin pasifleşmesi, pirolün elektropolimerizasyonu, kaplamanın yapısı ve özellikleri işlemlerinin tamamının elektrokimyasal parametrelere bağlı olduğu sonucuna varılmıştır. Pirolün elektrokimyasal polimerizasyonu ile, bazik, nötral ve tuzlu ortamlarda bulunan soy olmayan metalleri korozyondan korumak mümkün olabilmektedir. Polipirol kaplı çelikler, 0.1 M NaOH ortamında, 0.1 M H2SO4 ve % 3'lük NaCI ortamlarından daha iyi bir korozyondan koruma etkinliği göstermişlerdir. Bilim Kodu:.405.04.00 Anahtar Kelimeler :Elektropolimerizasyon, Polipirol, Korozyon, Yumuşak Çelik Sayfa Adedi :130 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Melike KABASAKALOĞLU
Özet (Çeviri)
11 INVESTIGATION OF POLYPYRROLE COATING CONDITIONS ON MILD STEELS AND DETERMINATION OF CORROSION BEHAVIOUR (Ph.D. Thesis) Abdurrahman ASAN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY JANUARY 2002 ABSTRACT Polypyrrole coatings have been successfully electrodeposited on AISI 1117 and AISI 3315 steels in 0,1 M oxalate solutions by electrochemical methods. The effects of electrochemical process such as applied current density, initial monomer and electrolyte concentrations on the formation process of polypyrrole coatings were systematically investigated. The composition and morphology of the coatings were studied potentiodynamic polarization curves, FTIR, XPS and SEM. The corrosion performance of polypyrrole coated steels was evaluated by Tafel extrapolation method in 0.1 M H2SO4, 0, 1 M NaOH and 3 % NaCI solutions. Our results show that passivation of steels, electro polymerisation of pyrrole, the morphology and properties of the coatings were all dependent on the electrochemical process parameters. Electrochemically polymerised polypyrrole promises to be a good candidate for corrosion protection of reactive metals in basic, neutral and chloride containing medium. Polypyrrole coated steels exhibited better corrosion performance in 0.1 M NaOH than 0.1 M H2S04 and 3 % NaCI. Science Code Key Words Page Number Adviser 405.04.00 Electropolymerisation, Polypyrrole, Corrosion, Mild steel 130 Prof. Dr. Melike KABASAKALO?LU