Halo çekirdeklerin kabuk modeline göre incelenmesi
To Investigation the halo nuclei using the shell model
- Tez No: 125806
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNEŞ TANIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
HALO ÇEKİRDEKLERİN KABUK MODELİNE GÖRE İNCELENMESİ (Doktora Tezi) Dariush AMIRHASHEMI GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2002 ÖZET Nötron halosu olarak adlandırılan gizemli nükleer yapının ilk gözlenen çekirdeği 11Li dir ve ilginçliğini halen sürdürmektedir. Bu çalışmanın amacı, halo çekirdeklerin oluşumu ve özelliklerinin uygun bir resmine ulaşma çabasıdır. Çalışmada, önce 30Si çekirdeğinin taban ve uyarılmış durumları Shell model kapsamında örnek olarak incelenmiştir. Bu hesaplama yöntemi Li çekirdeğinin izotoplarına uygulanmış ve sonuçlar, deneysel verilerle karşılaştırılmıştır. Bilim Kodu : Anahtar Kelimeler : Halo çekirdekler,, bağlanma enerjisi. Li çekirdeği Sayfa Adedi : 93 Tez Yöneticisi : Prof.Dr. Güneş TANIR
Özet (Çeviri)
11 TO INVESTIGATION THE HALO NUCLEI USING THE SHELL MODELL (Ph.D.Thesis) Dariush AMIRHASHEMI GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY Haziran 2002 ABSTRACT The nucleus nLi is the first observed case of the exotic nuclear structure called neutron halo and is still the most interesting. The aim of this work is to try for reaching the appropriate picture of the production and properties of halo nucle. In this work, firstly the ground and excited states of the 30Si nucleus as a typical example were investigated from the nuclear shell model review. This method of calculation was applied the Li izotopes and the results were compared to the experimental data. Science Code Key Words Page Number Adviser Halo nuclei, binding energy, Li nuclei 93 Prof.Dr. Güneş TANIR