Malzeme ihtiyaç planlaması yazılımı geliştirme ve Huğlu uygulaması
Development a software for material requirements planning and a case study for real Huğlu
  1. Tez No: 125808
  2. Yazar: HAYRETTİN DÜZCÜKOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ULVİ ŞEKER, YRD. DOÇ. DR. ZAFER TEKİNER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
MALZEME İHTİYAÇ PLANLAMASI YAZILIMI GELİŞTİRME VE HUĞLU UYGULAMASI (Doktora Tezi) Hayrettin DÜZCÜKOĞLU GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ŞUBAT 2002 ÖZET Malzeme ihtiyaç planlaması - MİP (Material Requirement Planning-MRP) yatırımları minimize etmek üretimi ve verimliliği arttırmak ve alıcıya yapılan hizmeti geliştirmek amacıyla kullanılan bir yönetim çizelgeleme ve kontrol tekniğidir. Bu çalışmada, MİP'nin gerçek bir üretim ortamında uygulanmasıyla stok maliyetlerinin aşağıya çekilmesi planlanmıştır. Bu amaçla, MİP'nin oldukça iyi sonuçlar verdiği sürekli üretim yapan ve özellikle montaj hatlarına sahip bir işletme yerine bir ortaklar topluluğu ve yöneticiler ile tedarikçilerin tümünün ortak olduğu“kooperatif yapısındaki bir işletme seçilerek MİP'nin bu tür kuruluşlarda uygulanabilirliği araştırılmıştır. Söz konusu amacı gerçekleştirmek için, Konya-Huğlu Av Tüfekleri Kooperatifi'nde bir ”çerçeve çalışma" gerçekleştirilmiştir. Ürünün tedarik sürecini etkileyen hammadde ve parça işleme sürelerinin bir bütün olarak incelendiği yaygın MİP uygulamalarından farklı olarak, parça üretimindeki ilgili operasyon ve işleme parametreleri değiştirilmek suretiyle, işletmede uygulanan her bir operasyonun MİP sistemi üzerindeki etkisi değerlendirilmiştir. Huğlu Av Tüfekleri Kooperatifi'nde bu yaklaşımı esas alan MİP uygulamaları için, Delphi 3.0 programlama dili kullanılarak bir bilgisayar yazılımı geliştirilmiştir. Yapılan çalışmanın ilk uygulamaları ile ürün stok miktarları oldukça aşağı çekilmiş ve MİP sisteminin 103F.12 model tüfekte, 2 yıl uygulanması sonucunda, stok miktarında %60 azalma, maliyet açısından ise %55 stok tasarrufu sağlanmıştır. Aynı zamanda üretim ortamındaki tezgâh ve kesme parametrelerindeki değişimlere bağlı olarak temin sürelerinde istenilen hareketlenmeler sağlanmıştır. Yazılım, çok az bir değişiklikle, tüm küçük ve orta ölçekli işletmelere uygulanabilecek bir yapıda hazırlanmıştır. Bilim kodu : 626.12.01 Anahtar kelimeler : Malzeme İhtiyaç Planlaması (MİP), Kapasite İhtiyaç Planlaması (KİP), Ana Üretim Planlaması (AÜP) Sayfa Adedi : 129 Tez Yöneticisi : Doç.Dr. Ulvi ŞEKER ve Yrd.Doç.Dr Zafer TEKİNER
Özet (Çeviri)
11 DEVOLOPMENT A SOFTWARE FOR MATERIAL REQUIREMENTS PLANNING AND A CASE STUDY FOR REAL HU?LU (Ph. D. Thesis) Hayrettin DÜZCÜKO?LU GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY FEBRUARY 2002 ABSTRACT Material requirement planning (MRP) is a technique of management, listing and control in order to minimize investments, increase production and productivity, and to improve customer service. In this study, it is intended to decrease the stock cost with the application of MRP on a real production environment. Thus, instead of a firm bringing into mass production and especially a firm having assembly lines, on which MRP gives reasonably well results, selecting a firm that have a structure of a“cooperative”in a form of cooperation of partners, managers and procurators together, applicability of MRP is investigated. In order to realize such a purpose,“a study case”is verified on Huğlu Hunting Firearms Corporation in Konya. Changing relevant operation and process parameters of production parts, the effect of every operation on MRP system is evaluated in contrary to widespread MRP application searching raw material and part processing time effecting the lead time of production. In Huğlu Hunting Corporation Firearms, a computer program has been developed in Delphi 3.0 programming language based upon for these MRP approaches. With the primary applications, stock quantity of production is decreased considerably, with the application of MRP system on 103F.12 model rifle for two years, %60 decrease in stock quantity and %55 stock saving in relation to the cost have been achieved, and expected motions are observed on lead time of production in relating to the changes on the parameters of workbench and cut. Software has been developed in such a way that it can be used all small and medium firms with a little some changes. Science : 626.12.01 Key Words : Material Requirement Planning (MRP), Capacity Requirement Planning (CRP), Master Production System (MPS) Page Number : 129 Adviser : Assoc. Prof. Dr. Ulvi ŞEKER and Assistant Prof. Dr. Zafer TEKİNER