Bir anahtarlamalı relüktans motorun hibrid gözlemci ile pozisyon algılayıcısız çalıştırılması
Position sensorless operation of a switched reluctance motor with hybrid observer
- Tez No: 125824
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN ELMAS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
BİR ANAHTARLAMALI RELÜKTANS MOTORUN HİBRİD GÖZLEMCİ İLE POZİSYON ALGILAYICISIZ ÇALIŞTIRILMASI (Doktora Tezi) Aydın ÇETİN GAZİ ÜNVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Aralık 2001 ÖZET Anahtarlamalı Relüktans Motorlar (ARM) hız ve konum denetimi için hassas rotor konum bilgisine gereksinim duyarlar. ARM'lerde konum algılayıcı kullanımı motor sürme devresinin boyutlarını ve maliyetini arttırmakta ve sistemin zor çalışma ortamlarında kullanımını sınırlandırmaktadır. Bu tezde, ARM'lerin konum algılayıcısız çalıştırılması için yeni bir gözlemci geliştirilmiş ve hibrid gözlemci olarak adlandırılmıştır. Geliştirilen gözlemci daha önceden motorun algılayıcısız çalıştırılması için kullanılan, Luenberger ve kayma kipli gözlemcilerin kuramlarından elde edilmiştir. Geliştirilen gözlemci ile kayma kipli gözlemcide titreşim (chattering) sebebiyle meydana gelen sorunlar ve Luenberger gözlemcinin parametre hassasiyeti sorunu ortadan kaldırılmıştır. Geliştirilen gözlemcinin ARM üzerinde uygulaması TMS320F240 sabit noktalı sayısal işaret işlemci kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Elde edilen deneysel sonuçlar ARM'lerin önerilen gözlemci yapısı ile geniş hız aralığında konum algılayıcısız çalıştırılabileceğini göstermiştir. Bilim Kodu : 626.06.01 Anahtar Kelimeler : ARM, Sensörsüz çalışma, gözlemci, observer, kayma kipli gözlemci, Luenberger gözlemci Sayfa Adedi : 183 Tez Yöneticisi : Prof.Dr. Çetin ELMAS
Özet (Çeviri)
POSITION SENSORLESS OPERATION OF A SWITCHED RELUCTANCE MOTOR WITH HYBRID OBSERVER (Ph.D. Thesis) Aydın ÇETİN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY December 2001 ABSTRACT Switched reluctance motor (SRM) drive generally requires information of rotor position for speed and position control. However, the use of position sensor in SRM drives increase the cost and size of the motor drive and limits its operating environment. In this thesis, a new observer approach for indirect position sensing of an SRM drive system is presented. The developed observer is named as hybrid observer. Hybrid observer has been derived from sliding mode and extended Luenberger observer theories. Hybrid observer removes chattering problem occurred in sliding mode observer, and has the robustness for parameter variations in Luenberger observer. Hybrid observer has been implemented on an SRM with use of TMS320F240 fix point digital signal processor. The experimental results show that proposed observer can be used for sensorless operation of an SRM in a wide speed range. ScinceCode : 626.06.01 Keywords : SRM, position sensorless operation, sliding mode observer, Luenberger observer Page number : 183 Adviser : Prof.Dr. Çetin ELMAS