Ankara ili ve ilçeleri curculionidae (Cole optera) familyası üzerinde taksonomik çalışmalar
  1. Tez No: 12584
  2. Yazar: OSMAN SERT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NEŞ'E ÇAĞATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada Curculionidae familyası ele alınmış ve 3 alt familyadan 16 tür tespit edilmiştir. Ankara ili ve ilçelerinde bulunmuş olan türlere ait altfamilya ve tür tanı anahtarları verilmiştir. Çalışma alanı dışında olup, memleketimizde varlığı bilinen türlerde bu tanı anahtarlarına ilâve edilmiştir. Türlerin sinonimleri, morfolojileri, Dünya ve Türkiye'deki yayılışları, incelenen materyale ait bilgi ve konukcuları verilmiştir. Yeterli sayıda bireyin bulunmadığı Cionus hortulanus, Eusomus ovulum, Sitona lineatus, S. sulci frons ve L. Larinodontes grisescens dışındaki türlerde aedeagus (dorsal ve lateral yönden) ve içkese incelenmiş, tarifleri yapılıp şekilleri ayrıntılı olarak çizilerek böceğin morfolojisine ilave edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The present study deals with the species belonging to the family Curculionidae found in Ankara. It includes 16 species from 3 subfamilies. The morphology of the bodies and the male genitalia are exemined and taxonomic significance is discussed with the figures. Any detailed study of male genitalia of these species has not been appeared in the reviewed literature. So aedeagus, internal sac and teğmen of these given species are illustrated except Cionus hortulanus, Eusomus ovulum, LXarinodontes grisescens, Sitona lineatus and S. sulcifrons which are not available in number. All the species from the family Curculionidae found in Turkey are added to the diagnostic key to make it more extensive. Synonomy, host plants and their distributions are also given as a general knowledge with the examined material.