Investigations on the marine turtle populations of Northern Karpaz and Dalyan Beaches and effects of different ecological conditions on hatching success
Kuzey Karpaz ve Dalyan kumsallarındaki deniz kaplumbağası türlerinin incelenmesi ve kumsallarda yavru çıkış başarısına etki eden farklı ekolojik şartlar
- Tez No: 77273
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM BARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Bu çalışmada KKTC. Dipkarpaz Bölgesinde bulunan Kuzey Karpaz Kumsalı'ndaki deniz kaplumbağası populasyonları 1 996 üreme sezonunda, Muğla ili sınırları içinde yer alan Dalyan Kumsalı'ndaki deniz kaplumbağası populasyonu ise 1997 üreme sezonunda incelenmiştir. İki üreme sezonu boyunca yapılan incelemelerde Kuzey Karpaz Kumsalı'na Chelonia mydas ve Caretta caretta ergin bireylerinin yuva yaptığı tespit edilirken, Dalyan kumsalı'na yalnız Caretta caretta tülünün yuva yaptığı saptanmıştır. Çalışmalar sonucunda Kuzey Karpaz Kumsalı'na toplam 29 yuva (22 Chelonia mydas ve 7 Caretta caretta) yapıldığı ve bu yuvalardan da 1813 tane yavru çıktığı (1512 Chelonia mydas ve 301 tane Caretta caretta) ve bu yavrulardan da 1360 tanesinin (1193 Chehnia mydas ve 167 Caretta caretta) denize ulaştığı saptanmıştır. Dalyan Kumsalı'nda ise 135 yuva tespit edilmiş, bu yuvalardan da toplam 6003 yavru çıkmıştır. Bu yavrulardan 5275 tanesi denize ulaşabilmiştir. Kumsallardaki yuva yoğunluğu Kuzey Karpaz Kumsalı'nda 12.6 yuva/km., Dalyan Kumsalı'nda ise 28.7 yuva /km.'dir. Kuzey Karpaz Kumsalı'na yuva yapan Chelonia mydas ergin dişilerinin ortalama DKB: 88.00 (79-95) cm'dir. Dalyan Kumsalı' yuva yapan Caretta caretta ergin dişilerinin ortalama DKB: 72.12 (64-81)cm'dir. Kuzey Karpaz Kumsalı'nda Chelonia mydas için ortalama inkubasyon 57.63 (50-75) gün, Caretta caretta için ise 51.80(45-59) gündür. Dalyan Kumsalı'nda Caretta caretta için ortalama inkubasyon 52.42 (39-75) gündür. Morfometrik ölçümleri alınan yavrulardan Chelonia mydas için ortalama DKB: 4.25 (3.5-4.7) cm., Caretta caretta'nın ortalama DKB'si ise 3.77(3.3-4.2) cm.'dir. Dalyan Kumsalı'nda Caretta caretta yavruları için ortalama DKB: 3.99(3.08-4.52) cm.'dir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This survey covers the research results on the marine turtle populations of Northern Karpaz Beach, T.R.N.C.'s Dipkarpaz region and Dalyan Beach, province Muğla. From the surveys of both breeding seasons it is found that Chelonia mydas and Caretta caretta build their nests on Northern Karpaz Beach and only Caretta caretta build their nests on Dalyan Beach. A total of 29 nests (22 Chelonia mydas, 7 Caretta caretta) were recorded on Northern Karpaz Beach during 1996 breeding season Of these nests, 1813 hatchlings have came out (1512 Chelonia mydas, 301 Caretta caretta) and 1360 were (1193 Chelonia mydas, 167 Caretta caretta) able to reach to the sea. On Dalyan Beach 135 nests were determined during 1 997 breeding season and from these nests totally 6003 hatchlings have came out. 5275 of the hatchlings were able to reach to the sea. The nest density on Northern Karpaz Beach is 12.6 nest/km. and 28.7 nest/km. on Dalyan Beach. Avarage SCL of adult female Chtelonia mydas on Northern Karpaz Beach is 88.00 (79- 95) cm. and it is 72. 12 (64-81) cm. for Caretta caretta adult females on Dalyan Beach. The avarage incubation period for Chelonia mydas is 51.80 (45-59) days on Northern Karpaz Beach. On Dalyan Beach avarage incubation period for Caretta caretta is 52.42 (39-75) days. Avarage distance from the sea of Chelonia mydas nests is 18.7 (9.9-29.9) m. and 15.1 (950-20.60) m. for Caretta caretta nests on Northern Karpaz Beach. Avarage distance from the sea on Dalyan Beach is 22.84 (6.30-47.50) meters. Morphometric measurements of the hatchlings were also taken. On Northern Karpaz Beach avarage SCL for Chelonia mydas is 4.25 (3.5-4.7) cm., avarage SCL for Caretta caretta is 3.77 (3.3-4.2) cm. Also mean S.C.L.for the hatchlings on Dalyan Beach is 3.99 (3.08-4.52) cm.