Kıyıların oluşumu ve kıyıların sürdürülebilir kalkınma yaklaşımı ile düzenlenmesi (yönetimi) üzerine bir araştırma ve Antalya Lara bölgesinin bu yaklaşımla irdelenmesi
Investigation about the arrangement (management) of existence and sustainable development of the coastal area approach and inspection of Antalya Lara region with this approach
- Tez No: 125831
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SARE SAHİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 308
Özet
KIYILARIN OLUŞUMU VE KIYILARIN SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA YAKLAŞIMI İLE DÜZENLENMESİ (YÖNETİMİ) ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA VE ANTALYA LARA BÖLGESİNİN BU YAKLAŞIMLA İRDELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Kasım 2002 ÖZET Tükenebilir doğal kaynakların aşırı kullanımları sonucu ekosistemler zarar görmektedir. Ülkemizde yaşanan göçler sonucu özellikle kıyı kentlerimiz göç almakta, göç ile birlikte artan kaynak ve mekan gereksinimleri sonucu kıyılar yoğun yapılaşmaya açılmaktadır. Bu taleplerin sonucu aşırı kullanımlar kıyıların tahrip edilmesine neden olmaktadır. Tükenebilir doğal kaynaklardan olan kıyılar içerdikleri özellikler nedeni ile bir çok sektör tarafından talep edilmektedir. Kıyılarımız bu yoğun yapılaşma sonucu doğal Özelliklerini kaybetmeye başlamıştır. Antalya'da özellikle turizm sektörünü teşvik etmek amacı ile yönlendirilen planlama kararlarını, bölgeyi konut bölgesine dönüştüren planlama kararları izlemiştir. Yoğun yapılaşmanın yaşandığı bir bölge çalışma bölgesi olarak seçilerek bölgenin kıyı mekanı ve gerisindeki konut alanlarının bir sistemin parçaları olarak birlikte planlanmasının gerekliliği üzerinde durulmuştur. Planlama kararlarındaki dönüşüm sonrası alan çalışması yapılan bölgedeki kullanıcıların konut ve çevresi ile ilgili gereksinim ve taleplerinin belirlenmesi amacı ile anket çalışması yapılmıştır.11 Bu nitelikte bir araştırmanın, yapılaşmaya açılacak diğer kıyı bölgelerinde, Antalya'da yapılan tespitler ve öneriler doğrultusunda kullanıcıların gereksinim ve isteklerinin saptanmasında ve planlama kararlarının alınmasında yardımcı olacağı düşünülmektedir. Bilim Kodu : 601.01.00 Anahtar Kelimeler : Kıyı, Sürdürülebilir kalkınma, Kıyıların oluşumu, Kıyı tüketimi Sayfa Adedi : 156 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Sare SAHİL
Özet (Çeviri)
in INVESTIGATION ABOUT THE ARRANGEMENT (MANAGEMENT) OF EXISTENCE AND SUSTAINABLE DEVELOPMENT OF THE COASTAL AREA APPROACH AND INSPECTION OF ANTALYA LARA REGION WITH THIS APPROACH (M.SC.THESIS) BEHİYE ÇÖL DO?AN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY November, 2002 ABSTRACT Natural sources that can't be renewed because of the excessively using and connected ecosystems suffered harmly, had been exhausted. As a result of migrations, especially coastal areas in our country become crowded and with this migration necessity of resources and residence increased. So coastal areas have opened on to the built-up area. As a result of these demands, excessively usements caused destroying the coastal areas. Coastal areas from natural sources that can't be renewed is higly demandable by various sectors because of their characteristics. So our coastal areas started to lose their natural characteristics because of the built-up areas. Planning decisions that convert the area into a built-up area is followed by planning decisions with a purpose of encouraging the tourism sector in Antalya. Selected built up area as a study area in this thesis, has got two parts, one of this a coastal area and other one is a residence area which placed at the back of the coastal area. In this thesis these two parts have considered as one system andIV have necessity of planning together. Also a survey is applied to determine the demand and necessity of user who place in the area that selected as a study area. This type of resarch has considered helping three main topics. One of them is other coastal zones which will be built-up in the future, other one is to determine the necessity and needs of user regarding of suggestions and the observations in Antalya. And the last one is to help making planning decisions. Science code : 601.01.00 Key words : Coastal, Sustainable development, Becoming of the coastal area, Consumption of the coastal area Page number : 156 Adviser : Associate Professor Sare SAHİL