Silindirik düz dişli çarklarda yağlayıcı viskozitelerin aşınmaya olan etkilerinin deneysel incelenmesi
Experimental investigation of the effect of lubricant viscocity of the wear characteristics of cylindrical spur gears
  1. Tez No: 125830
  2. Yazar: MUSTAFA SELÇUK KESKİN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NİHAT GEMALMAYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
SİLİNDİRİK DÜZ DİŞLİ ÇARKLARDA YAĞLAYICI VİSKOZİTESİNİN AŞINMAYA OLAN ETKİLERİNİN DENEYSEL İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Mustafa Selçuk KESKİN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 2002 ÖZET Tüm dişli çarklarda çok sıkça rastlanan aşınma türleri günümüzde hala kesin olarak açıklanabilmiş değildir. Dişli çarklarda yağlayıcı viskozitenin aşınmaya olan etkisi de bunların en önemlilerinden biridir. Deneyler, Gazi Üniversitesi Makina Mühendisliği Fakültesi, Makina Elemanları biriminde bulunan, kapalı devre güç dolaştıran dişli yorulma test düzeneği üzerinde, özel olarak imal ettirilen silindir düz dişli çarklarda kapsamlı yorulma deneyleri şeklinde gerçekleştirilmiştir. Gerçekleştirilen deneylerde: sanayide kullanılan kapalı sistem dişli yağlarındaki değişik viskoziteli yağların yük taşıma kabiliyeti, aktif profilin maruz kaldığı hertz basıncının değişiminin nasıl olduğu ve bu değişen basınç ile yüzey hasarı derecesinin ne şekilde farklılık gösterdiği sorularına cevap aranmıştır. Farklı yağ viskozitelerinin etkilerini inceleyebilmek için; profil öteleme faktörü, eğim açısı, yük faktörü, malzeme ve yüzey pürüzlülüğü parametreleri sabit tutulmuştur. Yapılan hesaplamalar ve deney sonuçları ışığında, incelenen parametrelerin aşınma hasarı oluşumuna etkileri ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Bilim Kodu : 625.02.01 Anahtar Kelime : Lubrication of wear, lubrication of gearing, Scuffing, lubrication, pitting, dişli yağlama, yüzey yorulması. Sayfa Adedi : 130 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç.Dr.Nihat GEMALMAYAN
Özet (Çeviri)
II EXPERIMENTAL INVESTIGATION OF THE EFFECT OF LUBRICANT VISCOSITY ON THE WEAR CHARACTERISTSCS OF CYLINDRICAL SPUR GEARS (M.Sc. Thesis) Mustafa Selçuk KESKİN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNEOLOGY September 2002 ABSTRACT Generating Mechanism of the most frequently observed failure modes in all gears are still not explained clearly. One of these important modes is the effect of lubricant viscosity. On the waer characteristics. Experiments have been conducted on the experimental set up which was builted make fatique tests on the cylindrical spur gears. Project was founded by research projcets formation of Gazi University. In Experiments, lubricants with different viscosities which are used in closed circuit lubrication oils have been tested for their load carrying capacity, Hertzian contact pressure change and for the relation between pressure change and surface damage. In order to investigate the effect of lubricant viscosity; profile correction factor, helix angles, load factor, material and surface roughness parameters fixed constant. In the light of the calculations and experimental results, the effeets of investigated parameters wear damage are presented. Science Code : 656.02.01 Key Words : Lubrication of wear, lubrication of gearing, lubrication of Scuffing, lubrication, pitting, Scuffing Number of Pages : 130 Advisor : Yard. Doe.Dr. Nihat GEMALMAYAN