Tutkallı tabakalı ahşap kirişlerin geniş açıklıklı strüktürel sistemlerde etkin kullanımının irdelenmesi ve Türkiye'den bir örnek çalışma
A Research on effective use of glulam beams in large span structural systems and a case study from Turkey
- Tez No: 125848
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSER ÇELEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
TUTKALLI TABAKALI AHŞAP KİRİŞLERİN, GENİŞ AÇIKLIKLI STRÜKTÜREL SİSTEMLERDE ETKİN KULLANIMININ İRDELENMESİ VE TÜRKİYE'DEN BİR ÖRNEK ÇALIŞMA (Yüksek Lisans Tezi) Turuğsan ARSLANKELLE GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2002 ÖZET Bu tezin amacı, eski bir teknik olmasına rağmen ülkemize yeni tanınmaya başlanan ve kullanım alanları bulan TUTKALLI TABAKALI AHŞAP sisteminin doğru, ekonomik ve verimli kullanılması için imalattan montajına kadar hangi kriterlere dikkat edilmesi gerektiğini incelemek ve ülkemizde hakkında pek fazla doküman bulunmayan TUTKALLI TABAKALI AHŞAP sistemlerle ilgili bilgileri bilimsel bir çalışmada toplamaktır. Tez altı bölümden oluşmaktadır. Giriş başlığı altındaki birinci bölümde ahşabın bir yapı elemanı olarak insanoğlunun hayatındaki önemi, ilk çağdan beri tercih edilmesinin sebepleri, yine insanoğlunun ihtiyaçları doğrultusunda zamanla tabakalama sisteminin nasıl oluşmaya başladığı irdelenmektedir.11 ikinci bölümde Tutkallı Tabakalı Ahşap Sisteminin ham maddesi olan Ahşap; malzeme düzeyinde ele alınmakta, sistemin uygulanmasına yönelik avantaj ve dezavantajları incelenmektedir. Üçüncü bölümde bir yapı elemanı olarak ahşabın tarihsel süreç içerisinde, geniş açıklık geçme yöntemlerinde (Tabakalama tekniğine gelene kadar ki sürede) ne şekilde ve nasıl kullandığı açıklanmaktadır. Tutkallı Tabakalı Ahşap Sistemi ise tarihçesinden başlayarak günümüze değin geçirdiği teknolojik gelişimi ile birlikte dördüncü bölümde ele alınmaktadır. Bu bölümde sistemin imalatından, şantiyedeki montaj aşamasına ve montajından sonra nasıl korunması gerektiğine kadar olan süreç incelenmektedir. Beşinci bölümde, ülkemizde Tutkallı Tabakalı Ahşap Sistemi ile yapılmış en büyük ölçekli Proje uygulama detayları ile birlikte incelenmektedir.. Sonuç bölümünde ise Sisteminin ülkemizde en ekonomik ve verimli bir şekilde uygulanması için hangi kriterler ışığında nelerin yapılması gerektiği ele alınmaktadır. Bilim kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 601.02.00 Ahşap, Tutkallı Tabakalı Ahşap 171 Doç. Dr. Gülser ÇELEBİ
Özet (Çeviri)
m A REASERCH ON EFFECTIVE USE OF GLULAM BEAMS IN LARGE SPAN STRUCTURAL SYSTEMS AND A CASE STUDY FROM TÜRKİYE (M. Sc. Thesis) Turuğsan ARSLANKELLE GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 2002 ABSTRACT Glued Laminated Timber construction system is recently started to apply in Turkey. However other countries use it for many years. This thesis aimed to find out the proper, economic and efficient use of the system, its construction techniques and methods and its depending criteria for Turkey, in order to guide the architects who prefer to use this system in their buildings. The thesis includes six chapters. In the first chapter, timber as a construction element, it's role in human life in time, why it was preferred, and it's development is reviewed until reached the Glued Laminated Timber system.IV In second chapter,“timber”as a raw material, advantages and disadvantages of timber construction systems in application is discussed. Accordingly in third chapter,“timber”as a construction element (until Glued Laminated Timber system is developed) is reviewed in its historical perspective considering the long spanning methods. In fourth chapter, the development of Glued Laminated Timber technology is explained. Addition to all, the production, fitting and its preservation methods after the construction stage of the system is analyzed. In fifth chapter, the largest scale project constructed with Glued Laminated Timber technology in Turkey as a case study is analyzed. As a conclusion in the light of the research done before, the criteria for the to most efficient and economic use of the Glued Laminated Timber system in Turkey tried to be defined. Sciebce Code Key Words Page Number Adviser 601.02.00 Wood, Glulam, 171 Doç. Dr. Gülser ÇELEBİ