Lokal sonlu grup örnekleri
Examples of locally finite group
  1. Tez No: 125847
  2. Yazar: OSMAN DELİKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYNUR ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
LOKAL SONLU GRUP ÖRNEKLERİ (Yüksek Lisans Tezi) Osman DELIKAN GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2002 ÖZET Bu tez çalışmasında; B.Hartley'in“Lokal Sonlu Grupların Bazı örnekleri”isimli makalesi incelenmiştir. B.HarÜey bu makalesinde daha önce bilinmeyen, bütün chief faktörlerini örten özaltgruplara sahip lokal sonlu grup örnekleri vermiştir. Bu tür gruplara verilmiş örneklerden birincisi; sayılabilir, lokal sonlu, lokal çö zülebilir Dı-grubudur. İkinci bir örnek olarak da sayılabilir, lokal sonlu, lokal çözülebilir {p-q}-grubu vermiştir. Üstelik A.D.Gardiner, B.Hartley and M.J.Tomkinson tarafından bulunan türden bir p-grup örneği ile R.E.Philips, DJ.S.Robinson and J.E.Rosablade tarafından gösterilen türden bir örnek de yer almaktadır. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 4030100 Lokal sonlu grup, Lokal çözülebilir grup, Chief faktör, {p,q}-grup 41 Yrd. Doç. Dr. Aynur ARIKAN.£
Özet (Çeviri)
11 EXAMPLES OF LOCALLY FINITE GROUP (M. Sc. Thesis) Osman DELIKAN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 2002 ABSTRACT In this thesis B.Hartley's paper entitled“Some Examples of Locally Finite Groups”has been investigated. In this paper B.Hartley gave some locally finite group examples which have proper subgroups covering every chief factors of these groups, which wasn't known before. Such on examples of this kind of groups is the countable locally finite and locally soluble Drgroup. Another example is the countable, locally finite, locally soluble {p-q}-group. He also constructed a p-group which satisfies the conditions mentioned by A.D. Gardiner, B.Hartley and MJ.Tomkinson and give a group example which satisfies properties of R.E.Philips, D. J.S.Robinson and J.E.Rosablade's group. Science Code Key Words Page Number Adviser 4030100 Locally finite group, Locally soleble group, Chief factor, {p,q} -group 41 Yrd. Doç. Dr. Aynur AJLÇe^Kö?RtrîMKOBüiUD