Karnıbaharda bulunan eser elementlerin diferansiyel puls polarografisi ile tayini
Determination of trace elements in cauliflower using differential pulse polarography
- Tez No: 125849
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜLER SOMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmada öncelikle karnabahar da bulunan eser elementleri ve bunların tayini için uygun şartları belirlemek daha sonra da bu elementlerin miktarlarının mevsimsel olarak değişimini incelemek amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda hızlı, tayin sınırı düşük ve kolay bir teknik olan Diferansiyel Puis Polarografisi Tekniği kullanılarak önce elementlerin farklı ortamlardaki polarografik davranışları incelenmiş daha sonra da yaz (Aı, A2, A3), kış (Bı, B2) ve ilkbahar (Q, C2, C3) olmak üzere üç farklı mevsimde alınıp kurutulan toplam sekiz ayrı karnıbahar örneği HCIO4, HNO3, HC1 asitleri kullanılarak çözülmüştür. Eser elementlerin tayini için hazırlanan 1,0 M HAc/Ac" çözeltisi pH-metre kullanılarak çalışma ortamına uygun pH'lara ayarlanmıştır ve karnıbaharda Zn(H), Mo(VT) ve Se(TV) tayini için pH=2,0, Cr(IH) tayini için pH=4,0, Pb(II) tayini için pH=6,0, Fe(m), Cu(II) ve Ti(IV) tayini için pH=7,0 EDTA'h ortam, As(HI) ve Cd(II) tayini için de pH= 2,0 EDTA'Iı ortam en uygun ortamlar olarak belirlenmiştir. Farklı örneklerdeki eser element miktarları farklı bulunmuştur. Bu farklılığın, örneklerin çözülme ve analiz edilme süreleriyle olan ilişkisi incelenmiştir. Bilim Kodu : 404.03.01 Anahtar Kelimeler : Karnıbahar, eser elementler, diferansiyel puls polarografisi, tayin.
Özet (Çeviri)
The aim of this work was to determine the trace elements present in cauliflower. For this purpose differential pulse polarography has been used. With this method it is possible to determine many elements in trace quantities, it is a fast and reliable method. There is no need for long and tedious separation and pre concentration procedures. For the determination of trace elements first optimum working conditions has been studied for 11 elements including Fe(ffl), Cu(II), Pb(II), Ti(IV), Se(IV), Cd(IT), Cr(m), Mo(VI), Zn(H), As(III) and As(V) Samples at different seasons, in total eight samples, are taken, after drying they are digested with acids. In summer 3, in winter 2 and in spring 3 different samples are analyzed. Zn, Mo and Se are determined in 1,0 M HAc/Ac" solution at pH=2, Cr at pH=4, Pb at pH=6, Fe, Cu and Ti at pH=7 and EDTA, As and Cd at pH=2 and EDTA. Varying results are obtained for different samples which were related to digestion time and waiting time. Science code : 404.03.0İ Key Words : Cauliflower, trace elements, differential pulse polarography, determination