Pascal için bir bilgisayar destekli öğretim sistemi tasarımı ve gerçekleştirimi
Design and implementation of computer aided education system for pascal
- Tez No: 12586
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
İÜ PASCAL ÎÇİN BÎR BİLGİSAYAR DESTEKLİ Ö?RETİM SİSTEMİ TASARIMI VE GERÇEKLEŞTİRİMİ Derya Comoğlu ÖZET Bu çalışmada DOS ortamı altında çalışan mikrobilgisayarlar üzerinde Pascal dilini öğrenen kişiye yardım amaçlı bir yazılım( PYARDIM ) tasarlanıp gerçekleştirilmiştir. Bu yazılım, Pascal dilinde yazılmış programların işletimleri sırasında program akışını ve değişkenlerin aldığı değerleri göstererek PASCAL dili öğrenimine yardımcı olmaktadır. Yazılımı kullanacak kişilerin programlamayı yeni öğrenen kullanıcılar olacağı göz önüne alınarak yardım ekranları ve açıklamalarla yazılım kullanım kolaylığı sağlanmıştır. Daha önce sözkonusu yazılımı kullanmayan kişinin bilgisayar başında yalnızca bu programın adını bilerek kullanması, öğretim yardımcısı olarak geliştirilmiş bu yazılımı kullan mak için herhangi bir kişiye ya da kaynağa başvurmaması amaçlanmıştır. Yazılım IBM PC kişisel bilgisayarı üzerinde Pascal dili kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Dizgenin hızlı çalışması için kimi kesimler ASM8086 programlama dili ile yazılmıştır. PYARDIM yazılımı yaklaşık 40 öğrenci ile sınanmış ve ilk olumlu kullanım gözlemleri sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
IV DESIGN AND IMPLEMENTATION OF COMPUTER AIDED EDUCATION SYSTEM FOR PASCAL Derya Çomoğlu SUMMARY In this study a software to help the users for learning Pascal programming on microcomputers is designed and implemented{ PYARDIM ). This software is found useful for learning Pascal by displaying control flow of the program and values of the selected variables during the execution. Since the possible users of the system are programming lan guage students, help screens and commands for actions are used for user interface. This system is intended to be used without additional learning or user handbook. So, each user screen contains necessary help and comments for selection without user handbook. This software is implemented on IBM personel computers with Pascal programming language. Some parts of the program is written in ASM8086 assembler programming language for shorter execution time. PYARDIM software is tested with approximatly on 40 students and as result of this first experince first positive results are taken.