Bilgisayar destekli veri yapıları ve algoritmalar öğretim sistemi tasarımı ve gerçekleştirimi
Design and implementation of computer aided data structures and algorithms instruction system software
  1. Tez No: 12587
  2. Yazar: ŞULE TABAK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ÜMİT KARAKAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Bilgisayar Destekli Veri Yapıları ve Algoritmalar Öğretim Sistemi Tasarımı ve Gerçekleştirimi : VERIYAPILARI Şule Tabak Hacettepe Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Mühendisliği Bey tepe, ANKARA VERIYAPILARI kısa adıyla andığımız Bilgisayar Destekli Veri Yapıları ve Algoritmalar Öğretim Sistemi yazılımı, bilgisayar bilimleri öğretiminde temel derslerden biri olan veri yapılarını mikrobilgisayarlarda şekillerle biçimsel olarak öğretmeye yardımcı olmaktadır. Bu tez çalışmasında pratikde en çok kullanılan beş veri yapısı (tek bağlaçlı liste, kuyruk, yiğit, sıralı ikili ağaç, dengeli ikili ağaç) kapsanmıştır. Ayrıca bu veri yapılarının bazılarını kullanan iki örnek algoritmanın (çabuk sıralama ve yığın sıralama) ekranda canlandırımı (animation) da tez kapsamında yer almaktadır. Geliştirilen VERIYAPILARI Öğretim Sistemi, Turbo Pascal 4.0 ile IBM PC/XT/AT uyumlu bilgisayarlarında hazırlanmıştır. Tez çalışmasının bir kesimi olarak geliştirilen program boyu yaklaşık 4300 satır_PASCAL'dır.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY Design And Implementation of Computer Aided Data Structures And Algorithms Instruction System Software VERIYAPILARI Şule Tabak Hacettepe University Computer Science & Engineering Dept, Bey tepe, ANKARA Computer Aided Data Structures & Algorithms Instruction System software, named VERIYAPILARI, is intended to help teaching data structures. This course taught after“the introduction to programming”course and one of the essen tial courses in computer science education. In this study, mostly used five data structures (singly linked lists, queues, stacks and binary trees) are implemented. Two sample algorithms (quick sort and heap sort) that use some of these data structures, are animated on the screen as an example. VERIYAPILARI Teaching System is developed on IBM PC/XT/AT compatible computers with Turbo Pascal 4.0 and consists of about 4300 lines of PAS CAL program.