Bilgisayar destekli 2 boyutlu ısıtma projesinin hazırlanması
Computer aided preparing of the dimensional heating project
- Tez No: 68181
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BORAN KURTULUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Makine Mühendisliği, Education and Training, Mechanical Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
BILGISASAYAR DESTEKLİ İKİ BOYUTLU ISITMA PROJESİNİN HAZIRLANMASI (Yüksek Lisans Tezi) Ayşegül GÜLTEKİN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ OCAK 1997 OZ Isıtma, insan hayatının en önemli ihtiyaçlarından birisidir. İyi bir ısıtma tesisatı, yaşanılan hacimlerde istenilen sıcaklığı temin ve bunu muhafaza etmelidir. Gelişmiş ülkelerde, ekonomik ısıtma yöntemlerinin tasarımı için çeşitli araştırmalar yapılmaktadır. Isıtma sistemlerinin tasarımı için ilk önce sistemin karşılaması gereken ısı miktarı tespit edilmelidir. Bir binanın bulunduğu bölge ve şehir, bina ve dairelerin yönü ve konumu, ekonomik şartlar ve çalışma şartlan ısıtma projelerindeki temel parametreler olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmada, bir binanın ısıtılması için gerekli ısı ihtiyacı hesabı ve buna bağlı olarak kazan hesabı, baca kesiti hesabı, genleşme deposu, dolaşım pompası ve yıllık yakıt miktarı hesabı bilgisayar destekli olarak gerçekleştirilmiştir. Isı ihtiyacının hesabında, yukarıda sözü edilen temel parametreler esas alınmıştır. Son yıllarda pek çok mühendislik alanında etkili bir biçimde kullanılan bilgisayar destekli yaklaşım uygulanmıştır. Klasik metotla yapıldığında oldukça zaman alan bu hesaplar bilgisayar yardımıyla kısa sürede yapılabilmekte ve elde edilen veriler bilgisayar ortamında bir analiz yaprağı üzerineII yazdırılabilmektedir. Bu çalışma ile ısıtma projelerinde yapılacak hesaplamalar için zaman kayıpları giderilmiş ve hesaplama hassasiyeti artmıştır. Araştırmada Turbo Pascal (7.0) bilgisayar programlama dili kullanılmıştır. Geleneksel yöntemle çözülmüş bir uygulama, karşılaştırma yapmak için, bilgisayar destekli metot kullanılarak da çözülmüştür. Anahtar Kelimeler : Isıtma, Bilgisayar Destekli Isı İhtiyacı Hesabı, Isı Yükü, Kazan Hesabı Bilim Kodu Sayfa Adedi Tez Yöneticisi : 225.07.01 117 : Yrd. Doç.Dr. Kurtuluş BORAN
Özet (Çeviri)
Ill COMPUTER AIDED PREPARING OF TWO OIMENSIONAL HEATING PROJECT (MSc Thesis) Ayşegül GÜLTEKİN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY JANUARY 1997 ABSTRACT The heating is one of the most important needs of the human life. A proper heating installation should provide require temperature level and maintain it in residental dwellings. In the developed countries, there are a lot of researches to desgin of economical heating process. First of all, it must be determined heating load responsed by the heating system. The zone and city where building is placed, the direction and position of building and apartments, economical requierements, operation conditions are the basic parameters in the heating projects. In this study, the heat requirement has been calculated and the boiler calculation, the calculation of flue section, the expansion tank calculation, the circulation pomp calculation and the calculation of fuel per year have been carried out accordance with heat reguirement by using computer aided methods. The basic parameters mentioned above are essential in the calculation of heat requirement. The Computer aided approaching that are beingIV used very effective in the most of engineering domain nowadays has been used. These calculations take long time when the conventional methods are used. If the calculation of heat demand can be carried out by computer it takes short time and the data obtained have been written on the process sheet in the computer environment. In this study, time loses have been eliminated and accuracy has been increased for the calculation of heating projects. In this research Turbo Pascal (Version 7.0) computer programming language has been used. An example has been done with conventional methods and the same example was done by using computer aided methods as well for comparing. Key Words Scientific Code Heating, Cumputer aided calculation of heat reguirement, Heat load, Boiler calculation. 225.07.01 Number of Pages: Supervisor 117 Assistan Proffessor Kurtuluş BORAN