Geleneksel Silifke konutlarının koruma sorunlarının analizi ve Taşucu Caddesi için koruma ve geliştirme önerisi
The Analysis of the preservation problems of the Silifke houses and a preservation and rehabilitation proposal for Taşucu Street
- Tez No: 125864
- Danışmanlar: DOÇ.DR. GEDİZ URAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
GELENEKSEL SİLİFKE KONUTLARININ KORUMA SORUNLARININ ANALİZİ VE TAŞUCU CADDESİ İÇİN KORUMA VE GELİŞTİRME ÖNERİSİ (Yüksek Lisans Tezi) Rüveyde (YAZAR) SERİN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2002 ÖZET Bu çalışmada, geleneksel Silifke konut dokusu incelenmiş, değerlendirilmiş, konutlarının koruma sorunlarının analizi yapılmış ve alan içinde seçilen Taşucu Caddesi için öneri koruma ve geliştirme kararlan getirilmiştir. Çalışma altı bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde çalışmanın amacı, kapsamı ve çalışmada kullanılan bilgi - belge toplama ve arazi tespit çalışmalarını içeren yöntem hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde, Silifke kentinin tarihi ve fiziki özellikleri hakkında bilgiler yer almıştır. Üçüncü bölümde, çalışma alanının fiziki, sosyal ve ekonomik özellikleri, alandaki tarihi konutların mimari özellikleri, geçirdikleri değişimler, ekonomik yaşam ile konfor koşullarının analizi yapılmıştır. Dördüncü bölümde, elde edilen analizlere dayalı genel değerlendirme yapılmış; sorun ve potansiyeller tespit edilmiştir. Beşinci bölümde, Taşucu Caddesi'ni koruma ve geliştirmeye yönelik ilke ve hükümler belirlenerek; müdahale kararları alınmış; bir öneri plan çalışması yapılmıştır. Son bölümde ise yapılan çalışmalarla ulaşılan sonuç açıklanmıştır. Bilim kodu : 601.04.0111 Anahtar Kelimeler : Silifke, Taşucu, Konut Analiz, Değerlendirme, Koruma, Restorasyon Sayfa Adedi : 139 Tez Yöneticisi: Doç. Dr. Gediz URAK
Özet (Çeviri)
m THE ANALYSIS OF THE PRESERVATION PROBLEMS OF THE SİLİFKE HOUSES AND A PRESERVATION AND REHABILITATION PROPOSAL FOR TAŞUCU STREET (M. Sc. Thesis ) Rüveyde (YAZAR) SERİN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 2002 ABSTRACT Housing pattern in Silifke is analysed, evaluated, preservation problems are established and conservation and rehabilitation proposals are developed for Taşucu Street. The thesis consists of six chapters. The aim, context and method in inventorization are given in the introduction chapter. Second chapter is reserved for information on historic, and physical characteristics of Silifke. Third chapter consists of two mean analyses. The first is about the physical, social and economic characteristics of case-study area; and the second is about the architectural features and transformations of the historic buildings, the econmic life and comfort conditions in the area. In the fourth chapter, a general evaluation based on these analysis is prepared; problem and potentialities are determined. In the fifth chapter, provisions releated to preservation and development of the area are determined; intervention desicions and a plan proposal are included. The last chapter consists of the results which are obtained by the mentioned studies. Science Code : 601. 04.01IV Key Words : Silifke, Taşucu, Housing, Analysis, Evalution, Preservation, Restoration, Page Nurdber : 139 Adviser : Assoc. Prof. J>r. Gedjz URAK