Uçucu organik bileşiklerin nemli torakta dinamik davranışı
Dynamic behaviour of volatile organic compounds in moist soil
- Tez No: 68023
- Danışmanlar: DOÇ. DR. H. CANAN CABBAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
UÇUCU ORGANİK BİLEŞİKLERİN NEMLİ TOPRAKTA DİNAMİK DAVRANIŞI (Yüksek Lisans Tezi) Nesrin VAROL GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 1997 OZ Bu çalışmada; kuru, %5-20-40-60 ve 80 relatif nemli, doğal ve ağırlıkça %5 humik asit katkılı kil üzerinde diklorometan, triklorometan ve karbontetraklorürün etkin difuzyon sabiti ve adsorpsiyon denge sabiti, tek tablet puls-tepki moment yöntemi ile belirlendi. Sıfırıncı moment analizinden ve bağımsız inert deneylerinden belirlenen uçucu organik bileşiklerin etkin difuzyon katsayılarının birbirine yakın olduğu, kuru ve nemli kil tabletleri için yaklaşık 0.014 cm2/s ile 0.03 cm2/s arasında değiştiği görüldü. Kuru kil tabletleri su buharına maruz kaldığında, su molekülleri gözeneklerinin yüzeylerine adsorplandığı ve relatif nem miktarına göre yüzeylerde kuru ve nemli bölgelerin oluşturduğu tespit edildi. Diklorometan, triklorometan ve karbontetraklorür için kuru kil tabletinin kuruluk kesrinin 1 olduğu kabul edilerek, birinci mutlak moment analizinden mineral madde yüzeyinde adsorpsiyon denge sabiti (PpKgm) sırasıyla; 118, 92, 90 ve %80 relatif nemde gözeneklerin ince bir su filmi ile kaplandığı, kuruluk kesrinin 0 olduğu varsayılıp, su filmi üzerinde ve sıvı-katı arayüzeyinde toplam olarak yine aynı kirleticiler için adsorpsiyon denge sabiti (ppK') sırasıyla; 7.5, 7.2 ve 3.6 olarak belirlendi. Bu değerler yardımıyla %5-20-40 ve 60 relatif nem değerleri için kuruluk kesirleri, 0.57, 0.105, 0.042 ve 0.013 olarak hesaplandı. Ayrıca sorptometre deney sonuçlarından kuruluk kesirleri belirlendi ve nem değeri arttıkça kuruluk kesri değerlerinin azaldığı görüldü. Bilim Kodu : 603.02.01 Anahtar Kerimeler: Adsorpsiyon, Uçucu Organik Bileşikler, Toprak Kirliliği Sayfa Adedi : 130 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. H. Canan CABBAR
Özet (Çeviri)
II (M.Sc. Thesis) Nesrin VAROL GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 1997 ABSTRACT In this study, effective diffusion coefficient and adsorption equilibrium constant for dichloromethane, trichloromethane and carbontetrachloride in natural and 5% humic acid added clays at dry, and %5-20-40-60-80 relative humidity states were determined using single pellet pulse-response moment technique. The values of effective diffusion coefficients of volatile organic compounds obtained from zeroth moment analysis and independent inert experiments are very close. These values range from 0.014 cm2/s to 0.03 cm2/s for dry and moisted clay pellets. When the dry clay pellets exposed by water vapour, it is found that the water molecules were adsorbed on the porous surface, and wet and dry bears were occoured on the surface depending on the moisture content of the pellet. Equilibrium adsorption constant (ppKgm) of dichloromethane, trichloromethane and carbontetrachloride at the gas-minaral interface were determined from first absolute moment analysis as 118, 92 and 90 respectively assumining dryness factor of dry clay pellet is as 1 and overall equilibrium adsorption constants (ppK') of the same VOC at the gas-liquid and liquid-mineral interfaces were determined as 7.5, 7.2 and 3.6 respectively with the same method assuming the pores were occupied with the water film tickness and dryness factor is as 0 of the pellet with 80% relative humidity. Dryness factors for the clays in the 5, 20, 40 and 60 % relative humidities were calculated as 0.57, 0.105, 0.042 and 0.013 respectively using values of these equilibrium adsorption constants. In addition, dryness factors were determined from sorptometer experiments and it was observed that the dryness factor decreases with increasing relative humidity. Science Code : 603.02.01 Key Words : Adsorption, Volatile Organic Compounds, Soil Pollution Page Number : 130 Adviser : Assoc. Prof. Dr. H. Canan CABBAR