Kişisel bilgisayarlar için Türkçe'ye dayalı sınırlı özelliklere sahip bir veri tabanı oluşturma dizgesinin tasarım ve gerçekleştirimi
Design and implementation of database creation system with limited features on personel computers
- Tez No: 12588
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ERSİN TÖRECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Kişisel Bilgisayarlar îçin Türkçe'ye Dayalı Sınırlı özelliklere Sahip Bir Veri Tabanı Oluşturma Dizgesinin Tasarım ve Gerçekleştirimi Cem Sezer Hacettepe üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Mühendisliği Bölümü Bey tepe, ANKARA Bu tez çalışmasında mikrobilgisayarlarda kullanılmak üzere sınırlı özelliklere sahip bir veri tabanı yazılımı geliştirilmiştir. Bu yazılım ile kullanıcı, gereksinimleri doğrultusunda tanımladığı bilgileri aktarıp, koruyacağı veri kütükleri yaratır. Yaratılan veri kütüklerinde bilgi ekleme, silme, değiştirme, sıralama, sorgulama işlemleri ve matematiksel işlemler yapmak olanaklı olduğu gibi rapor dökme işlemi de gerçekleştirilebilir. Geliştirilen yazılımın sağladığı bu tür işlem olanaklarıyla bilgisayar ortamına aktarılan bilgiler kullanıcının kimi gereksinimlerini karşılayan yalın bir veri tabanı oluşturur. Yazılım IBM PS/2 Model 55 SX kişisel bilgisayarı üzerinde Borland firmasının Turbo-C V 1.5 yazılımı ile gerçekleştirilmiştir. Gerçekleştirilen yazılımın boyu yaklaşık 5500 satırdır.
Özet (Çeviri)
XV SUMMARY Design and Implementation of Database Creation System With Limited Features On Personel Computers Cem Sezer Hacettepe University Department of Computer Science And Engineering Bey tepe, ANKARA In this thesis study a database software on personal com puters with limited features is implemented. The user can create data files that will store the information according to his/her needs. Adding new information, deleting old information, updating information, sorting, querry and some mathematical operations can be performed on the created data files. Also reports can be generated from the data in the files. The user thinks that he/she is creating a database by loading the data to the computer. Software is implemented on IBM PS/2 Model 55 SX personel computer using Borland's Turbo - C V 1.5. The implemented software is about 5500 lines.