Kablosuz lokal şebeke yatırımının benzetim ve tamsayılı amaç programlama yöntemleri ile değerlendirilmesi
Analysing of wireless local loop investment via simulation and integer goal programming methods
  1. Tez No: 125875
  2. Yazar: FATİH TOLGA GÜRSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZÜLAL GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
KABLOSUZ LOKAL ŞEBEKE YATIRIMININ BENZETİM VE TAMSAYILI AMAÇ PROGRAMLAMA YÖNTEMLERİ İLE DEĞERLENDİRİLMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Fatih Tolga GÜRSOY GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 2002 ÖZET Son yıllarda, sabit telefon haberleşmesi hizmeti sağlayan dünyadaki telekomünikasyon operatörlerinin müşteri başına düşen santral yatırımı maliyetlerinde azalma gözlemlenirken, bir sabit telefon müşterisini santrala bakır kablo ile eriştirme maliyetlerinde ise değişiklik olmamıştır. Bunun sonucunda, dünyada bir çok telekomünikasyon operatörü, giderleri içinde büyük bir paya sahip olan santrala erişim maliyetlerini düşürmek ve mevcut şebeke altyapısıyla gelir arttırmaya yönelik mobil servisler sunmak amacıyla Kablosuz Lokal Şebeke sistemlerine yönelmişlerdir. Bu çalışmada; bir ilçede DECT veya PHS Kablosuz Lokal Şebeke sistemlerinden hangisine, nekadarlık servis kapasitesiyle yatırım yapılmasının uygun olacağı Benzetim ve Tamsayılı Amaç Programlama yöntemleri ile belirlenmiştir. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 605.02.01 WLL, DECT, PHS, Mobil Haberleşme, Sabit Telefon 79 Prof.Dr. Zülal GÜNGÖR
Özet (Çeviri)
ANALYSING OF WIRELESS LOCAL LOOP INVESTMENT VIA SIMULATION AND INTEGER GOAL PROGRAMMING METHODS (M.Sc. Thesis) Fatih Tolga GÜRSOY GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 2002 ABSTRACT Exchange investment costs per customer of world's telecom operators, providing fixed telephone services, have been decreasing in recent years as the exchange access costs per customer unchanged. As a result of these events, most telecom operators in the world began to prefer WLL(Wireless Local Loop) systems to reduce their exchange access costs constituting big part of their expenditures and also to increase their revenue by providing mobile services via current network infrastructure. In this study; convenient WLL system, DECT (Digital Enhanced Cordless Telecommunications) or PHS (Personal Handyphone System), aimed to set up in a district, and its service capacity are determined by using Simulation and Integer Goal Programming Methods. Science Code : 605.02.01 Keywords : WLL, DECT, PHS, Mobile Communication, Fixed Phone Page Number : 79 Adviser : Prof.Dr. Zülal GÜNGÖR TJS. yteSEKÖSRlTİM KOTOTLffl