Özel sürücü kurslarında verilen eğitimin trafik kazalarına etkisi
The Effect of the training in the private driving schools on traffic accidents
  1. Tez No: 125874
  2. Yazar: MUHAMMET TÜRKOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADNAN SÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Trafik, Traffic
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZEL SURUCU KURSLARINDA VERİLEN EĞİTİMİN TRAFİK KAZALARINA ETKİSİ (Yüksek Lisans Tezi) MUHAMMET TÜRKOĞLU GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ TEMMUZ 2002 ÖZET Karayolu güvenliğinin iyileştirilmesinde sürücülere yönelik faaliyetlerin ne kadar büyük önem arz ettiği tartışmasızdır. Bu nedenle ülkemizde sürücülerin eğitimine yönelik çalışmaların yapılması kaçınılmazdır. Ülkemizde 1987 yılında mevcut trafik eğitimine alternatif, sürücü kalitesini arttırmak, sürücülerin bilinçlendirilmesi, trafik düzeninin sağlanması ve güçlendirilmesi amacıyla özel sürücü kursları açılmıştır. 2000 yılma gelindiğinde bu kursların sayısının 1915'e ulaştığı görülmektedir. Sürücü eğitimindeki bu değişikliğe rağmen trafik kazalarındaki sürücü hatalarının hala %95'Ierde olması, alınan bu tedbirlerin araç sayısına oranla daha fazla artan trafik kazaları ve sürücü kusurlarının özel sürücü kurslarında verilen eğitimin daha çok maddi kazanç amacıyla işletildiği kanısı uyandırmaktadır. Türkiye'de sürücü eğitiminin incelenmesine yönelik yeterince çalışma yapılmamıştır. Sürücü eğitiminin hangi niteliğinin ya da eksikliğinin sonuçta sürücülerin daha fazla kaza yapmalarına yol açtığı hususu da iyi incelenmiş değildir. Bu tür araştırmaların yapılmaması, sürücü eğitiminin en önemli sorunlarından biridir ve sürücü eğitiminin sorunlarının yeterince tespit edilememesi sonucunu doğurmaktadır.11 Bu çalışmada Almanya gibi trafik düzeni konusunda örnek gösterilen ülkelerdeki trafik eğitimi ve bu konudaki yürürlükteki kanun,yönetmelikleri ve ülkemizden farklı uygulamaları ortaya koyarak özel sürücü kurslarındaki eğitimin kazalara etkisi araştırılmıştır. Bilim Kodu :625.00.01 Anahtar Kelimeler :Özel sürücü kursları, trafik, kaza, taşıt, araç Sayfa Adedi :113 Tez Yöneticisi :Y.Doç.Dr. Adnan SÖZEN
Özet (Çeviri)
Ill THE EFFECT OF THE TRAINING IN THE PRIVATE DRIVING SCHOOLS ON TRAFFIC ACCIDENTS (M. Sc. Thesis) Muhammet TÜRKO?LU GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY JULY 2002 ABSTRACT The importance of the activities which are related to the drivers and concerning the works on improving the road safety, is clear. Therefore this kind of activities are inevitable in our country. In 1987, Private Driving Schools were launched as an alternative to the existing traffic education in order to boost the drivers' quality, to raise the conscious, to arrange and strengthen the traffic. In 2000, the number of Private Driver Schools have reached to 1915. Despite of change in the drivers' training system is driver share in the traffic accidents which have increased more than the number of vehicles is 95%, and this result has aroused the thought that Private Driving Schools are being run only for the revenue. There are not sufficient studies about the drivers' trainig in Turkey. Characteristic or deficiency of drivers' trainig resulting the accidents is not investigated. The lack of this kind of researchs is one of the important problem of drivers' training and results in the deficiency to determine its problems The impact of the Private Driving Schools on accidents by indicating the valid laws, regulations, different applications and traffic education of other countries especially Germany is investigated in this thesis.IV Science Code Keywords Pages Advisor 625.00.01 Private Driver Schools, traffic, accident, vehicle 113 Asist. Prof.Dr.Adnan SÖZEN