Plastik enjeksiyonla kalıplamada polimer ergiyiğin kalıp boşluğuna akışında akış oluşumunun deneysel incelenmesi
An Experimental investigation of flow formation during polymer melt flow into the mold cavity in plastic injection molding
- Tez No: 125876
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
PLASTİK ENJEKSİYONLA KALIPLAMADA POLİMER ERĞİYİĞİN KALIP BOŞLUĞUNA DOLUMU SIRASINDA AKIŞ OLUŞUMUNUN DENEYSEL İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Onuralp ULUER GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 2002 ÖZET Son işlem gerektirmeden kalıptan çıktığı gibi kullanılan plastik parçalar, hatasız olarak kalıplanmalıdır. Ürünün hatasız kalıplanabilmesi için karmaşık akış özelliği gösteren ergimiş plastiğin, kalıp boşluğundaki akış davranışının önceden bilinmesi ve buna göre kalıp tasarımının yapılması gerekmektedir. Plastik akışının teorik olarak analizinde bazı kabuller yapılarak çözüm yapıldığından dolayı, plastiğin gerçek akışı tahmin edilememektedir. Bu nedenle yapılan bu çalışmada, hazırlanan deney setine yerleştirilen kamera vasıtasıyla bir tarafına cam plaka yerleştirilen kalıp boşluğundaki ergimiş plastiğin akışı gözlemlenerek, akış davranışı ve kalıbı doldurma tipi incelenmiştir. Buna göre, ergimiş plastiğin kalıp boşluğu içerisindeki akışını etkileyen en önemli parametrenin basınç olduğu ve yerçekiminin de plastiğin akışını etkilediği tespit edilmiştir. Bilim Kodu : 626.12.00 Anahtar Kelimeler : Deneysel akış analizi, Plastik enjeksiyonla kalıplama, Akış burnu Sayfa Adedi : 121 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Ahmet ÖZDEMİR
Özet (Çeviri)
AN EXPERIMENTAL INVESTIGATION OF FLOW FORMATION DURING POLYMER MELT FLOW INTO THE MOLD CAVITY IN PLASTIC INJECTION MOLDING (M. Sc. Thesis) Onuralp ULUER GAZÎ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY August 2002 ABSTRACT Plastic products to be used without any other processing methods must be molded without error. For flawless molding of plastic products, complex behaviour of plastic melt in mold cavity must be known before mold design. In theoretical models, the solutions of plastic flow analysis have been solved with some geometrical and physical acceptances. Thus, the estimation of the real behaviour of plastic melt is not possible. For these reasons, an experimental aparatus has been produced to observe the flow type and flow behaviour of plastic melt with a camera in the mold cavity having a glass plate on one side. At the end of the experimental studies, it has been found that the injection pressure was the most effective injection parameter for flow behaviour of plastic melt in mold cavity. Furthermore, it was also determined that the gravity affected the plastic flow. Science Code : 626.12.00 KeyWords : Experimental flow analysis, Plastics injection molding, Flow front Page Number : 121 Adviser : Assoc. Prof. Ahmet ÖZDEMİR