Aspergillus niger (ATCC 6275 ve NRRL 599) fermentasyonu ile şeker pancarı melasından sitrik asit üretiminde optimum koşulların belirlenmesi
Determination of the optimum conditions for the production of citric acid from sugar beet molasses by Aspergillus niger (ATCC 6275 and NRRL 599) fermentation
  1. Tez No: 125877
  2. Yazar: AYGEN ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. S. FERDA MUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Aspergillus niger (ATCC 6275 ve NRRL 599) FERMENTASYONU ILE ŞEKER PANCARI MELASINDAN SİTRİK ASİT ÜRETİMİNDE OPTİMUM KOŞULLARIN BELİRLENMESİ ( Yüksek lisans Tezi) Aygen ÇETİNKAYA GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2002 ÖZET Bu çalışmada şeker pancarı melasından iki tür Aspergillus niger fermentasyonu ile sitrik asit üretiminin hız ifadesinin istatiksel yöntemle modellenerek optimum üretim koşullan belirlenmiştir. Toplam şeker derişimi (Xı), pH (X2) ve zeolit X' (X3) derişimleri 23 faktöriyel deneysel tasarıma göre seçilerek bu faktörlerin tekrarlanan çalkalamak kültürlerde sitrik asit üretimine etkilerini Box- Wilson deneysel tasarım yöntemine göre incelenmiştir. ATCC 6275 Aspergillus niger için model eşitliği: Y=63,8611-2,2764Xı2-7,6243X22-5,7757X32-0,2265X1-0,4998X2+l,1042X3- 5,3725X1X2-0,7800XıX3-4,5750X2X3 NRRL 599 Aspergillus niger için elde edilen model eşitliği: Y=88;9649-19,4501Xı2-5,7993X22-8,7245X32+0,0114Xı+3,9044X2-10,1853X3- l,2450XıX2-7,1800XıX3+8,6600X2X3Geliştirilen modeller kullanılarak maksimum sitrik asit üretimi sırasıyla toplam şeker yüzdesi, pH ve zeolit X derişimi 12,8; 7,11 ve 17,6 g/L iken 64,03 mg/Lsaat ATCC 6275 Aspergillus niger için, 15,75; 6,75 ve 7,3 g/L iken 92,40 mg/Lsaat NRRL 599 Aspergillus niger için bulunmuştur. Bilim Kodu :603.03.03 Anahtar kelimeler : Sitrik asit, Şeker pancarı melası, istatiksel yöntem, Aspergillus niger Sayfa Adedi :67 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. S. Ferda Mutlu
Özet (Çeviri)
m DETERMINATION OF THE OPTIMUM CONDITIONS FOR THE PRODUCTION OF CITRIC ACID FROM SUGAR BEET MOLASSES BY Aspergillus niger (ATCC 6275 and NRRL 599) FERMENTATION (M.Sc.Thesis) Aygen ÇETİNKAYA GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY JANUARY 2002 ABSTRACT In this work optimum production conditions were obtained from the developed statistical models which can be used to describe the rate of citric acid production from sugar beet molasses by two different Aspergillus niger strain. Total sugar concentration (Xj), pH (X2) and zeolite X (X3) concentration were chosen as a 23 factorial experimental design and the effects of these factors on citric acid production were examined in repeated shake flask cultures according to the Box-Wilson experimental design method. For ATCC 6275 Aspergillus niger model equation is : Y=63,8611-2,2764X12-7,6243X22-5,7757X32-0,2265Xi-0,4998X2+l,1042X3- 5,3725XıX2-0,7800XıX3~4,5750X2X3 For NRRL 599 Aspergillus niger model equation is : Y=88,9649-19,4501Xi2-5,7993X22-8,7245X32+0,0114X1+3,9044X2-10,1853X3- 1,2450XiX2-7, 1 800XiX3+8,6600X2X3IV With the use of the developed models a maximum citric acid production of 64,03 mg/Lh and 92,4 mg/Lh respectively were obtained when percent sugar concentration, pH, zeolite X concentration were 12,8 w/v ; 7,1 1 and 17,6 g/L respectively for ATCC 6275 Aspergillus niger and 15,75 w/v; 6,75 and 7,3 g/L for NRRL 599 Aspergillus niger strains. Science code : 603.03.03 Key Words : Citric acid, Sugar beet molasses, Statistical model, Aspergillus niger Page number : 67 Adviser :Yrd.Doç.Dr.S. Ferda Mutlu Î.C. !ÜKS£K06RETM UMU