Teknoloji yönetimi, teknoparklar ve teknoparkla ilgili görüş ve beklentiler üzerine bir araştırma
Technology management, technoparks and a study about expectations and ideas on technoparks
- Tez No: 125890
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEVRİYE GENCER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
TEKNOLOJİ YÖNETİMİ, TEKNOPARKÎAR VE TEKNOPARKLA İLGİLİ GÖRÜŞ VE BEKLENTİLER ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA (Yüksek Lisans Tezi) Z. Tülin EROGLU GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Nisan 2002 ÖZET Bu çalışmada teknoloji, teknoloji yönetimi, araştırma ve geliştirme ve bu kavramların kaçınılmaz sonuçlarından olan teknoparklar konusu ele alınmıştır. Teknoparkların dünyadaki uygulamaları ışığında, ülkemizde başlayan teknopark çalışmaları irdelenmiştir. Teknoparklar hakkında anket çalışması yapılmıştır; anket çalışması bulguları grafiksel olarak değerlendirilmiştir. Anket çalışmasının değerlendirmesine göre ülkemiz için bir teknopark modeli önerisi getirilmiştir. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi : 605.02.00 : Teknoloji, Teknoloji Yönetimi, Araştırma ve Geliştirme, Teknopark, Bilim Parkı, Teknopolis :106 : Doç, Dr. Çevriye GENCER
Özet (Çeviri)
TECHNOLOGY MANAGEMENT, TECHNOPARKS AND A STUDY ABOUT EXPECTATIONS AND IDEAS ON TECHNOPARKS (M. Sc. Thesis) Z. Tülin EROGLU GAZİ UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY April 2002 ABSTRACT Technology, technology management, research and development inevitable result of these concepts are taken into consideration. Technopark studies started in our country is examined in the effect of the world applications. A survey about technoparks is included. Result of the survey is graphically evaluated. According to the survey a technopark model for our country is proposed. Science Code Key Words Page Number Adviser : 605.02.00 :Technology, Technology Management, Research and Development, Technopark, Science Park, Technopolis : 106 : Assoc. Prof. Çevriye GENCER