Polihidroksietil metakrilat (PHEMA) boncuklara ve poliüretan bazlı membranlara sığır serum albümin (BSA) adsorpsiyonu
Bovine serum albumin (BSA) on to the poly(hydroxyethyl methacrylate) (PHEMA) beads and polyurethane based membranes
  1. Tez No: 125889
  2. Yazar: ELİF MEMİŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHLİKA PULAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
POLİHİDROKSIETIL METAKRILAT (PHEMA) BONCUKLARA VE POLİÜRETAN BAZLI MEMBRANLARA SIĞIR SERUM ALBUMIN (BSA) ADSORPSİYONU (Yüksek Lisans Tezi) ELİF MEMİŞ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Nisan 2002 ÖZET Sunulan çalışmada, sığır serum albumin (BSA) proteininin polihidroksietil metakrilat (PHEMA) boncuklara ve poliuretan-poliakrilik asit (PUA) membraniara adsorpsiyon davranışlarının incelenmesi hedeflendi. PHEMA boncuklar ve PUA membranlar F'l'IR spektrumları ve SEM fotoğrafları alınarak şişme testleri yapılarak karakterize edildi. PHEMA boncukların adsorpsiyonları, Hekzametilen diizosiyanat- Suberik asit bis- N- hidroksi suksuminid ( HMDI-SSİ )ile yüzey modifikasyonları yapılarak sağlandı. Farklı derişim ve surelerde, BSA adsorpsiyonu takip edilerek, adsorpsiyon izoterm çalışması yapıldı. Düşük derişim değerlerindeki BSA çözeltilerinde önemli bir adsorpsiyon gözlenmezken, derişimin artırılmasıyla, adsorpsiyon miktarının giderek arttığı saptandı. Modifiye edilmeden kullanılan PHEMA boncuklarında ise adsorpsiyon belirlenmedi PUA membraniara BSA adsorpsiyonu, matriks yapıya doğrudan BSA katılması ve PUA membraniara BSA çözeltilerinden yükleme yapılması yolu ile iki farklışekilde yürütüldü. PUA membran ortamlarından PBS ortamına BSA salımı takip edilerek, PUA -BSA etkileşimi incelendi. Her iki şekilde de PUA membranlarına BSA adsorpsiyonun oldukça yüksek bir değere ulaştığı gözlendi. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 405.04.02 BSA, PHEMA, PBS, PU membran, adsorpsiyon, FTTR, SEM 87 Doç.Dr. Mehlika PULAT
Özet (Çeviri)
Ill BOVINE SERUM ALBUMIN (BSA) ADSORPTION ON TO THE POLY(HYDROXYETHYL METHACRYLATE) (PHEMA) BEADS AND POLYURETHANE BASED MEMBRANES (M.Sc.Thesis) ELİFMEMİŞ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY April 2002 ABSTRACT In the presented study, it was aimed to investigate the behaviours of adsorption of bovine serum albumin (BSA) on to Poly (hydroxyethyl methacrylate) (PHEMA) beads and Poliurethane- Polyacrylic acid (PUA) membranes. PHEMA beads and PUA membranes were charactirezed by FTIR spectra, SEM photographs and swelling tests. The adsorption of BSA on PHEMA beads was carried out by modifying the PHEMA surface with Hexamethylene diisocyonate- Suberic acid bis-N- hydroxy succinimide (HMDI-SSİ). The isotherm of adsorption was drawn for different concentrations of BSA/PBS in various adsorption times. It wasn't observed any adsorption for the low concentrations of BSA. As the concentrations increased,the adsorption of BSA on to PHEMA also increased. In was determined that BSA couldn't adsorbe on the unmodifiyed PHEMA surfaces.IV BSA adsorption to the PITA membranes was carried out in two different methods: the first, by loading of BSA to the membranes from different BSA/PBS solutions and the second, by adding of BSA in to the matrix PUA system. PUA - BSA interaction was investigated by following of BSA releasing from the PUA membranes. It was observed that the BSA adsorption on PUA membranes were in the satisfactory amount. Science code : 405.04.02 Key Words : BSA, PHEMA, PBS, PU membran, adsorption, FTER, SEM Page Number : 87 Adviser : Doç.Dr. Mehlika Pulat