Kademeli soğutma sistemlerinde makine tasarımı
Machine design in the cascade refrigeration systems
- Tez No: 125904
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİKMET DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
KADEMELİ SOĞUTMA SİSTEMLERİNDE MAKİNE TASARIMI (Yüksek Lisans Tezi) Mehmet CEYLAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2002 ÖZET Bu çalışmada; Türkiye'de henüz yerli imalatı yapılmayan, düşük sıcaklıkta çalışan iki kademeli soğutma (Cascade) sistemleri incelenmiştir.Düşük sıcaklıkta çalışan soğutucu sistemlerin çalışma prensibi incelenerek, kademeli soğutma sistemini oluşturan mekanik elemanların özellikleri, düşük sıcaklıkta kullanılan soğutucu gazların fiziksel ve termodinamik özellikleri, bu gazların sistem elemanlarıyla uyumluluğu düşük sıcaklığın sistemi oluşturan metaller üzerindeki ilişkisi ve ozon tabakasına etkisi araştırılmıştır,ayrıca iki soğutuculu kademeli soğutma sistemlerinde makine tasarımında uygulanacak hesaplama yöntemi formülize edilmiştir. Bu araştırma düşük sıcaklıkta çalışmak isteyen imalatçı ve teknik elemanlara sistemin tasarımı ve imalatı konusunda yardımcı olacaktır. Bilim Kodu : 626.11.01 Anahtar Kelimeler : Kademeli soğutma, düşük sıcaklık, kaskat sistem. Sayfa Adedi : 56 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Hikmet DOĞAN
Özet (Çeviri)
MACHINE DESING IN THE CASCADE REFRIGERATION SYSTEMS (M. Sc Thesis) Mehmet CEYLAN GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY JANUARY 2002 ABSTRACT In this study, cascade refrigeration systems which had not been producted in Turkey examined. Working prenciples of refrigeration systems operating at low temperatures, the properties of mechanical elements consisting sysytem, the thermodynamic and physical properties of refrigerants used at low temperature, suitability of these refrigerants with system's elements, effect of the low temperature on metals forming the system and in addition these, auto- cascade refrigeration systems with two refrigerants (or more) investigated and calculating method applied to machine designing was formulated. This search'U help manufacturers and technicians who want to work on low temperature about designing and production of the system. Science Code : 626.11.01 Key words : Cascade refrigeration, low temperature, cascade system Page number : 56 Adviser : Assoc. Dr. Hikmet DO?AN ICYtiKSBtOClUEftMl POK0MANTACVON