PIC16C74B mikrodenetleyici tabanlı 5 bölgeli ısı kontrolü
PIC16C74B microcontroller based 5 zone heating control
- Tez No: 125903
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FADIL ÇELİKKOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
PIC16C74B MİKRODENETLEYİCİ TABANLI 5 BÖLGELİ ISITMA KONTROL SİSTEMİ (Yüksek Lisans Tezi) M, Erinç BAŞAR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mart 2002 ÖZET PIC16C74B kullanılarak yapılan ısı denetiminin temel amacı, ısınmak için kullanılan enerji kaynaklarının verimli ve ekonomik kullanımıdır. Ev kullanımı için hazırlanan proje, sanayide de belli sıcaklıklar arasında özelliğini kaybetmeyecek şekilde saklanması gerekli kimyasal vb. malzemelerin muhafazasını sağlayacak şekilde uyarlanabilir. Giriş veya çıkış olarak programlanabilen 8 bitlik 5 limana (Port) sahip olan PIC16C74B ile 16-22 farklı bölge kontrol edilebileceği gibi bu sayı mikrodenetleyicilerin seri bağlanmasıyla artırılabilir. Projede 5 ayrı odadan LM35 sıcaklık algılayıcılarıyla alınan değerler, (°C) mikroişlemci içinde bulunan (A/D) Analog / Sayısal çeviriciyle 8 bitlik sayısal veriye çevrilerek ısının yaklaşık 0,3 °C duyarlılıkla programlanan değerler arasında tutulması sağlanmaktadır. İşlemci tüm odaları kontrol edip ısıtma ve ısıtmanın durdurulması kararını verdikten sonra çıkış portunun gerekli uçlarına uygun 8 bitlik bilgiyi gönderir ve Sleep (uyku) komutuyla uyku moduna geçer ve bu modda çıkışlar durumlarını korur, ana osilatör durdurulur ve böylece çekilen akım juA seviyelerine kadar düşer. İşlemci uyku modundan yazılımla belirlenen sürenin sonunda otomatik olarak kesme (interrupt) ile kendini resetleyerek ana osilatörün tekrar devreye girmesini sağlar ve bu ana kadar olan işlemler tekrarlanır.Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 608.01.06 PIC, algılayıcı, SLEEP komutu 72 Yr
Özet (Çeviri)
Ill PIC16C74B MICROCONTROLLER BASED 5 ZONE HEATING CONTROL SYSTEM (M.Sc. Thesis) M. Erinç BAŞAR GAZİ UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TCHNOLOGY March 2002 ABSTRACT The main objective of heating control using PIC16C74B is efficent and economical use of energy sources employed for heating. This project is primarily designed for house heating, can also be applied for keeping the storage temperature of certain chemicals or similar materials at around required values. 16-22 different areas can be controlled by PIC16C74B that has 5 ports, 8 bits each, which can be programmed as input or output, and this range can be extended by cascade connection of more than one microcontrollers. In this thesis the temperature values observed at 5 different locations by LM35 sensors and are transferred to an AID converter inside the microcontroller. This device converts the measured temperature to an 8-bit binary equivalent with a sensitivity of ± 0,3°C with respect to the programmed temperatures. After deciding to start or stop heating, controller checks the temperature of the rooms and decides where the heating to be started. Then it sends an 8-bit correction data to the output port. Following this, microcontroller passes to sleep mode with the SLEEP command. In this mode previous outputs are preserved and the current is minimized to pA levels. Processor is activated automatically after the programmed duration by means of an interrupt that resets the controller. Controller and oscillator are enabled and a new processing cycle is started.