Fuzzy topolojik uzaylarında ayırma aksiyomları
Separation axioms in fuzzy topological spaces
  1. Tez No: 125905
  2. Yazar: ÖZLEM ÜZMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
FUZZY TOPOLOJİK UZAYLARINDA AYIRMA AKSİYOMLARI (Yüksek Lisans Tezi) Özlem ÜZMEZ GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mayıs 2002 ÖZET Genel topolojik uzaylardaki ayırma aksiyomları olan To,Tı, T2,Ts, T3 -,T4 uzaylar ile düzenli(regüler uzay),normal uzay ve Ursyohn uzayı tanımlanmıştır.Bunlara paralel olarakta fuzzy topolojik uzaylarındaki ayırma aksiyomları incelenmiştir. Fuzzy topolojik uzaylarmdaki ayırma aksiyomlarının fuzzy noktaları ve fuzzy noktalarının çakışımsı komşulukları yardımıyla tanımlanmalarına yer verilmiştir.Bunlardan fuzzy ayırma aksiyomları, fuzzy quasi ayırma aksiyomları, fuzzy hemen hemen quasi ayırma aksiyomları,fuzzy hemen hemen ayırma aksiyomları tanım, teorem ve bunların birbirleri ile bağlantısı kurularak incelenmiştir. Bilim Kodu : 0509 Anahtar Kelimeler : Fuzzy noktası, fuzzy topolojik uzayı, fuzzy çakışımsı komşuluk,ayırma aksiyomları,düzenli,hemen hemen düzenli uzay Sayfa Adedi :62 Tez Yöneticisi :Prof.Dr.CemiI Yıldız ¦ac. YÛMSmACtUCTtM KOBBUUİ
Özet (Çeviri)
11 SEPARATION AXIOMS IN FUZZY TOPOLOGICAL SPACES (M.Sc.Thesis) Özlem UZMEZ GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY May 2002 ABSTRACT In this thesis, the effective distinction axioms of the general topological spaces 1 such as To, Ti, T2, T3, T3 -, T4, regular space, normal space and Urysohn space have been described. A correlation between the separation axioms of the fuzzy topological spaces and the general topological spaces have been determined. Additionatly, the separation axioms in the topological spaces, with the aid of quasi-neighb6urhand principle have been established Furthermore, the fuzzy separation axioms, the fuzzy quasi-separation axioms and the fuzzy-aimost quasi- separation axioms have bera described. Science Code :0509 Key Words :Fuzzy points,fuzzy topological spaces,fuzzy quasi- coincidence,separation axioms, regular and almost regular spaces Page Number :62 Adviser :Prof.Dr.Cemi! Yıldız