Şanlıurfa Balıklıgölü'nün su kalitesi yönüyle değerlendirilmesi
Evaluation on water quality of Şanlıurfa Balıklıgöl
  1. Tez No: 125909
  2. Yazar: MEHMET DİŞLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET ALICILAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
ŞANLIURFA BALIKLIGOLU'NUN SU KALİTESİ YÖNÜYLE DEĞERLENDİRİLMESİ (Yüksek Lisans Tezi) MEHMET DIŞLI GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mart 2002 ÖZET Su, çeşitli faaliyetler sonucunda kirlenmekte bu kirlilik suda yaşayan canlılar ve suyun kullanım amaçları açısından önem arz etmektedir. Doğal bir akvaryum ortamı olan Balıklıgöl'ün su kalitesi bazen çevresel etkiler sonucunda bozularak içerisinde yaşayan balıkların sağlığı yönünden zararlı olmaktadır. Bunun doğal sonucu olarak Balıklıgöl'deki balıklarda zaman zaman ölümlere rastlanmaktadır. Bu çalışma ile Şanlıurfa Bahklıgöl sularının kalite yönüyle değerlendirilmesi amaçlandı. 2 ayda bir gölün giriş, orta ve çıkış kısımlarından numuneler alınarak birçok parametre analiz edildi. Mevsimlere göre incelenen sözkonusu kirlilik parametrelerinin standartlara uygun olduğu görüldü. Sadece askıdaki katı madde miktarı limit değerlerin üstünde idi (17.6 mg/I). Çalışmaların bakteriyolojik alanda yoğunlaştırılması gereği vurgulandı. Bilim Kodu : 615.02.02 Anahtar Kelimeler : Su Kirliliği, Balıklı Göl, Su Kalitesi, Fiziksel ve Kimyasal Kirlilik Sayfa Adedi : 134 Tez Yöneticisi : Doç.Dr.Ahmet ALICILAR
Özet (Çeviri)
EVALUATION ON WATER QUALITY OF ŞANLIURFA BALIKLIGÖL (M.Sc.Thesis) MEHMET DIŞLI GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY March 2002 ABSTRACT Water may be polluted with several activities and this pollution is important especially for water-born creatures and use of water. The Bahkligol in Şanlıurfa is a natural aquarium. Its water quality are deterioted by circum ferencal factors, which could damage the health of the fisher in the water, as a result, fish deaths have been encountered from time to time in this lake. In this study, it was aimed to evaluate the water quality of Şanlıurfa Bahkligol. Samples were collected from entrance, middle and exit of the lake for two months intervals and various parameters were analysed. They were compared to the standard values and it was observed that they confirm well with the standards except total suspended solid (17.6 mg/1). It was concluded that the studies have to concentrate on bacteriological point of view. Science Code Key Words Page number Adviser 615.02.02 Water pollution, Bahkligol, Water quality, Physical and chemical pollution parameters. 134 Assoc.Prof.Dr. Ahmet ALICILAR T.C. YÜKSlKÖCUMTtM KURUL»