Eğitim amaçlı bulanık mantık denetleyicisi tasarımı
Fuzzy logic controller design for education
  1. Tez No: 125910
  2. Yazar: ZAFER GÜNEY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER FARUK BAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
EĞİTİM AMAÇLI BULANIK MANTIK DENETLEYİCİSİ TASARIMI (Yüksek Lisans Tezi) Zafer GÜNEY GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ OCAK 2002 ÖZET Günlük yaşantımızda kontrol sistemleri çok önemli bir rol oynamaktadırlar. Teknolojinin gereği olarak daha hassas işlemler ve ekonomik olma hedefi kontrol sistemlerini bu yönde geliştirmiştir. Bu çalışmada bir bulanık mantık denetleyicisinin eğitim ve öğretim amacıyla kullanılması için temel yapısı anlatılmıştır. Lisans seviyesindeki öğrencilerin ve konuya ilgi duyanların bulanık mantık denetleyicisini iyi bir şekilde öğrenmesi için bu çalışma yapılmıştır. Öncelikle bulanık mantıkla ilgili temel bilgiler verilmiş bulanıklaştırma, karar mekanizması ve durulaştırma metotları izah edilmiştir. Daha sonra ise DA-DA konvertörlere bulanık mantık uygulanmış ve gerilim azaltan konvertörün bulanık mantıkla kontrolü simülasyon olarak yapılmıştır. Uygulama aşamasında gerilim azaltan konvertörün bulanık mantıkla kontrolünü Delphi programlama dilinde, bilgisayar üzerinde simülasyonu yapılmıştır. Yapılan simülasyon sonucunda bulanık mantık denetleyicisi çalışma şartlarının değişiminden etkilenmediği gözlenmiştir. Bilim Kodu : 626.06.01. Anahtar Kelimeler : Bulanık Mantık, DA-DA Konvertörler. Sayfa adedi : 81 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Ömer Faruk BAY T*«*V2£fiSm
Özet (Çeviri)
FUZZY LOGIC CONTROLLER DESIGN FOR EDUCATION (M.Sc. Thesis) Zafer GÜNEY GAZİ UNIVERSITY INSTITUE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY OCTOBER 2002 ABSTRACT Control systems are playing a very important role in our daily life. Because of technological needs, there are more sensitive proceedures developed and there is also a need to be more economic, which is the main target development of control systems. In this research, the basic structure of fuzzy logic controller is being searched in order to be used in education and training. This research has been done in order to let Master Degree level of students and the people who interest about fuzzy logic controller to learn in a better way. Firstly, the basic knowledge has been given about fuzzy logic, and fuzzyfication, determination mechanism and defuzzyfication methods have been explained. After these explanations, the fuzzy logic has been implimented to DC-DC convertors and the control of voltage reducing convertor has been made with fuzzy logic by using simulation. In application phase, the control of voltage reducing convertor with fuzzy logic controlls are being made by using a Delphi programming language, and then the simulations prepared by the computer. As a result of prepared simulations, it has been seen that the fuzzy logic controller did not affected by the changes of working conditions. Science Co : 626.06.01. Key Words : Fuzzy Logic, DC-DC Converters. Page Numger : 81 Adviser : Assoc. Prof. Dr. Ömer Faruk BAY.