Yaşlı bakım evleri ve tasarım prensipleri üzerine bir inceleme
A Research on elderly care facilities and design principles
  1. Tez No: 125921
  2. Yazar: CAN GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SARE SAHİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 259
Özet
YAŞLI BAKIM EVLERİ VE TASARIM PRENSİPLERİ ÜZERİNE BİR İNCELEME (Yüksek Lisans Tezi) Can GÜNGÖR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 2002 ÖZET Araştırmacı, 'Yaşlı insanların fiziksel çöküntü veya hastalık nedeniyle kendi ihtiyaçlarını gideremez duruma düşmeleri halinde karşılaştıkları sorunların giderildiği ve kişisel konfor koşullarında yaşamlarını sürdürebilecekleri en uygun ortam nedir? Bu ortamı oluşturan mimari tasarım kriterleri neler olmalıdır?' problem tanımına odaklanmış ve Ankara ilindeki yaşlı bakım evlerinde mevcut ortamı incelemiştir. Çalışmanın amacı; Bu ortamı oluşturan mimari tasarım kriterlerinin yapılacak kuramsal çalışmalar ve alan çalışmalarından toplanacak veriler ile belirlenmesi ve tasarımcıların yaşlı bakım evi tasarımlarında yararlanabileceği bir tasarım kriterleri listesi önermektir. Araştırmacı, alan çalışmasında elde edilecek verilerin değerlendirilmesiyle çalışmanın sonucu olarak bir mimari tasarım kriterleri listesi oluşturmuştur. Sonuç olarak, bu çalışma, Ankara ilinde incelenen yaşlı bakım evlerinde, yaşlıların günlük bakım ihtiyaçlarının, profesyonel hizmet anlayışı ile karşılanmakta olduğunu, buna karşın kullanıcıların, mekanı benimseme ve kişiselleştirme ihtiyaçlarının, tam olarak giderilemediğini göstermektedir. Bilim Kodu : 601.01.00 Anahtar Kelimeler : Erişebilirlik, Yaşlı Bakım Evleri, Tasarım Kriterleri Sayfa Adedi : 243 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Sare SAHİL
Özet (Çeviri)
A RESEARCH ON ELDERLY CARE FACILITIES AND DESIGN PRINCIPLES (M.Sc.Thesis) Can GÜNGÖR GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY August 2002 ABSTRACT The researcher, has focused on the problem defined as 'What are the appropriate conditions for the elderly people, to live in personal comfort conditions, relieved of the problems caused by the physical corruption or illnessess which lead to unsatisfied self care needs? What should be the architectural design criteria to achive those appropriate conditions?' and has studied, the existing conditions of the elderly care facilities in the city of Ankara The aim of the reserach is; To gather data from the theoretical study and field study to determine the architectural design considerations and propose a design criteria list for the designers to profit in their design of elderly care facilities. The researcher,as a conclusion to the research, has formed an architectural design criteria list, from the evaluation of the data collected in theoretical study and the field study. As a result, this research has shown, although the elderly care facilities,that has been visited, in the city of Ankara, satisfy the daily care needs of the elderly, in a very professional manner, the need of personalization and appropriation of the environment, by the users, are not satisfied entirely. Science Code Key Words Page number Adviser 601.01.00 Accessibility, Elderly Care Facilities, Design Criteria 243 Assoc.Prof.Dr.Sare SAHİL