Otomatik yönlendirmeli araç (OYA) sistemleri ve depo bakımında rotalama problemi
Automated guided vehicle (OGV) systems and routeing problem in the army aviation depot maintenance
- Tez No: 125922
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTAN GÜNER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
 - Yıl: 2002
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 115
Özet
OTOMATİK YÖNLENDİRMELİ ARAÇ SİSTEMLERİ (OYA) VE DEPO BAKIMINDA ROTALAMA PROBLEMİ (Yüksek Lisans Tezi) Fatih YİĞİT GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2002 ÖZET Fabrika otomasyonunda tam otomasyona geçiş aşamasında malzeme taşıma sistemleri oldukça önem taşır. Malzeme taşıma sistemleri arasında en fazla teknolojik gelişmeler otomatik yönlendirmeli araçlar (OYA) üzerinde yoğunlaşmıştır. OYA'lar birim yükü dışarıdan gelen rehber sinyaller vasıtasıyla bir yerden başka bir yere taşıyan sürücüsüz araçlardır. Bu araçlar sahip oldukları esneklik özellikleri ile günümüzde hizmet sektöründen üretim sektörüne bir çok alanda kullanılabilmektedir. Bu çalışmada, hava araçlarına ait parçaların onarım ve yenileştirmesinin yapıldığı depo bakım atölyelerinde parçaların etkin ve hızlı bir şekilde dağıtılıp toplanması işlemlerinde OYA'Iarın kullanımı ele alınarak gerekli OYA sayısı ve OYA'Iarın rotalanması incelenmiştir. OYA'Iarın rotalanması problemi gezgin satıcı problemi ile özdeş bir problemdir. Bu problem 0-1 tamsayılı programlama modeli olarak modellenmiş ve LINGO paket programı kullanılarak çözülmüştür. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi OYA, Depo Bakımı, OYA Sistem Tasarımı, En Kısa Yol 103 Doç.Dr.Ertan GÜNER
Özet (Çeviri)
AUTOMATED GUIDED VEHICLE (AGV) SYSTEMS AND ROUTING PROBLEM IN THE ARMY AVIATION DEPOT MAINTENANCE (M.Sc.Thesis) Fatih Yİ?İT GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 2002 ABSTRACT When full automation is realized in factory automation, material handing systems (MHS) can be fairly important role. The most technological development bamong MHS is concentrated on Automated Guided Vehicle (AGV) systems. An AGV is an unmanned vehicle capable of following an external guidance signal to deliver a unit load from destination to destination. Nowadays, there are a lot of applications lies along service sector to industrial sector because of flexibilities of AGVs. In this study, these subjects have been examined that in the Army Aviation Depot Maintenance where aircraft's and aircraft parts can be maintained and overhauled is an application fields of AGV, required AGV numbers and AGV routing. AGV routing problem and traveling sales person (TSP) problem is an identical problem. The AGV routing problem is formulated as a zero one integer program. Examples are presented to demonstrate the approach and LINGO has been used to solve the example. Science Code : Key Words : AGV, Depot Maintenance, AGV System Design, Shortest Path Page number : 103 Adviser : Associate Professor Ertan GÜNER